MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Sancaktepe » Sancaktepe’ de Kurban Hazırlığı..!
Sancaktepe’ de Kurban Hazırlığı..!


Sancaktepe’de Kurban Bayramı dolayısıyla belediye tarafından kurban satış ve yerleri kesim kuruldu.

Yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında Sancaktepe Belediyesi bünyesinde kurban çalışmalarına başladı. Oluşturulan ekiple, kurban satış ve kesim yerlerinin de denetimlerine başlandı.

Sancaktepe  Belediye Meclisince alınan karar gereği, belediyenin belirlediği yerler dışında kurban kesimi ve satışı yasaklandı. Zabıta ekipleri ile Tarım İl Müdürlüğü görevlileri, kurbanlıkları kontrolden geçirdikten sonra satış yerlerine girmesine izin veriyor. Vatandaşların, kurbanlarını hijyenik koşullarda kestirebilmesi için de kesim alanlarının düzenli ve temiz olmasına özen gösteriliyor.


Belediye Kurban Hizmetlerinde Titiz Davranıyor

Sancaktepe Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramı’nı huzur içinde geçirebilmesi için bir dizi önlem aldı.

Kurban Bayramı’nda alınacak önlemler ve yapılacak işlemler için Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Ercan başkanlığında ilgili müdürlükler bir araya gelerek komisyon oluşturuldu. Bu komisyon; zabıta, fen işleri, sağlık işleri, veteriner, temizlik işleri, park ve bahçeler, temizlik işleri, destek hizmetler müdürlüklerinden oluşuyor.

Oluşturulan komisyonca, kurbanlık satış ve kesim yapılacak yerlerinin tespiti yapıldı. Komisyon kararına göre, Sancaktepe’de belirlenen bu yerlerin dışında kurbanlık satışı ve kesimi  yasaklandı.

Kurbanlıkların getirilmeye başlandığı tarihten itibaren satış yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimler, hayvanları muayene ederek, menşe şahadetnamesini kontrol ediyor. Ayrıca gelen hayvanların yaşları da kontrol edilerek yaşları tutmayan hayvanların karantinaya alınması temin ediliyor. Vatandaşların kurban çadırlarını kolay bulabilmeleri için bütün çadırlara numara verilerek verilen numaraların çadırlara asılmaları sağlandı.

Sancaktepe’ de 100 Çadırlık Kurban Satış Alanı

Sancaktepe Belediyesi  Kurban Bayramı dolayısıyla Veysel Karani Mahallesindeki Samandıra açık oto pazarını kurban mevsimi dolayısıyla kurban alanı olarak tahsisi etti. Yapılan çalışmalarla alanda yaklaşık 100 çadırlık kurban satış reyonu oluşturuldu.

Kurban Kesim İşlemi

Belediyenin Hizmet Tesisi  kurban satış  merkezine kuruldu. Samandıra açık oto pazarında oluşturulan Veysel Karani mahallesindeki kesimhane, monoray sistem ile çalışan üç adet mobil kesim aleti bulunuyor. Vatandaşlar, pazardan aldıkları kurbanlıkları aynı alan içindeki hizmet tesisinde zahmetsiz bir şekilde kesebilecek.Kurban kesiminin doğru yapılması ve herhangi bir sağlık probleminin yaşanmaması için kesim işlemi anlaşma yapılan ehil kasaplarca yapılacak.

Vatandaşların etlerini temiz olarak taşıyabilmeleri için kesim yerlerine poşetler dağıtılacak. Ayrıca atıklar için de poşet verilecek. Kesim yerlerinde oluşturulan parçalama ekipleri de isteyen vatandaşlara etleri daha küçük parçalama hizmetini sunacak.

Komisyon, pis su gideri bulunan, temizlik ve hijyen şartlarına sahip bazı oto yıkama yerlerinde de kurban kesimine izin verdi. Bu yerlere Sancaktepe Belediyesi’nin izin verdiğine ilişkin pankartlar asılacak.

Sancaktepe’de oturan vatandaşlar, belediyenin belirlediği kurallar gereği kurbanlıklarını suyun bol ve zeminin temiz olduğu otoparklarda kesebilecek. Sancaktepe’de diğer ilçelerde olduğu gibi sokak aralarında kesim yapanlara para cezası uygulanacak.

Problemsiz Bir Kesim İçin Alınan Ek Tedbirler

Kurban kesiminin sağlıklı ve sorunsuz olması için belediye yetkililerince bazı tedbirler alındı.

Kesim yerlerinin ulaşım ve alana giriş çıkışın rahat olması düşüncesi ile trafiğin sorunsuz işlemesi için bazı önlemler de alındı. Buna göre Kurban Bayramı’nda kesim yerlerinde trafik tek yönlü işleyecek. Vatandaşlar bir taraftan girip kurbanını kestirip, diğer taraftan çıkacak.

Kurban merkezlerinde veteriner hekimler, kesim ekibi, zabıta görevlileri ve temizlik elemanları hizmet verecek.

Elektrik kesilmesine karşın Jeneratör hazır bulundurulacak. Su kesilmesine karşılık yedekte su dolu tankerler hazır bulundurulacak. Kesim esnasında olabilecek yaralanmalara karşı yeterli sayıda ambulans ve sağlık ekibi bulundurulacak.

Samandıra Açık oto pazarında, kafeteryalar, tuvaletler, duş yerleri, mescid vb sosyal tesisler bulunmaktadır.

Bu merkezler, kurban satıcıları, alıcılar, kasapların ihtiyaçlarının karşılanmasından çocuk oyun alanlarına kadar her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hazırlandı.

Merkezlerde anons sistemi, telefon kabini, televizyon ve benzeri çalışmalarla kurban satıcı ve alıcılarına yönelik kaliteli hizmet verilecek.

Galeri
📆 08 Kasım 2010 Pazartesi 10:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR