MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Toplum » Ali Torlak otoyol projesiyle ilgili Yıldırım’a soru önergesi sundu
Ali Torlak otoyol projesiyle ilgili Yıldırım’a soru önergesi sundu


İstanbul Milletvekili D.Ali TORLAK 28 Ekim 2010 tarihinde temeli atılan İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir otoyol projesi ile ilgili Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM’a  soru önergesi sundu.Önerge şu şekilde;

T.B.M.M BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

Durmuşali TORLAK

İstanbul Milletvekili

28 Ekim 2010 tarihinde temeli atılan ve 434 kilometre uzunluğundaki İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir otoyol projesi ile ilgili olarak, 2 Kasım 2010 tarihli basın yayın organlarında çıkan haberlerde, sözkonusu pojenin geçiş güzergahlarında bulunan yerleşim yerlerinde, 2006 ve 2007 yıllarında bazı bürokratların ve yakınlarının ucuza arazi aldığı belirtilmektedir.

Bakanlığınızda görev yapan bazı bürokratların da isminin geçtiği haberde, kendi ürettiği gizli bilgilerden çıkar sağlayarak, genele açık olmayan kimi kritik bilgileri maddi ranta dönüştürdüğü dile getirilmektedir.

Bu kapsamda;

1-     Bakanlığınıza bağlı bürokratlar tarafından İstanbul-İzmir otoyol projesi güzergahı çevresinde arazi satın alınmış mıdır? Alındı ise kaç bürokrat arazi satın almıştır? Ve metrekaresini hangi tarihte kaça almışlardır?

2-     Bakanlığınıza bağlı üst düzey bir bürokratın eşinin de çalıştığı belirtilen EMAY adlı inşaat şirketi veya ortakları, otoyol güzergahından arazi almışlar mıdır? Almışlar ise alınan arazi yüzölçümü nedir? Nereden ve metrekaresini hangi tarihte kaça almışlardır?

3-     Projede görev yapan bürokrat veya yakınlarının köylülerden yok pahasına arazi toplamalarını doğru buluyor musunuz?

4-     Bakanlığınızda görev yapan söz konusu bürokratlar ile ilgili herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

📆 08 Kasım 2010 Pazartesi 16:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR