MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Toplum » Betofiber, Kocaeli’nin 2,5 kat büyüklüğündeki sarsıntıya dayandı
Betofiber, Kocaeli’nin 2,5 kat büyüklüğündeki sarsıntıya dayandı


GRC Dış Cephe Panel Sisteminin Türkiye’deki en büyük fabrikasına sahip olan Betofiber, Kandilli Rasathanesi’nde yapılan deprem testinden başarıyla geçti

Türkiye’de ilk kez deprem testi için iki katlı model bina üzerinde test yapan Kandilli Rasathanesi, binanı cephesine uygulanan Betofiber cephe kaplamalarını da test etti. Beş ayrı deprem büyüklüğünün uygulandığı bina üzerindeki Betofiber GRC panelleri, özel bağlantıları sayesinde tek bir çatlama yapmadı. Cam Elyafı katkılı betondan imal edilen ve dış cephe mimari elemanları olarak kullanılan Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi’nin deprem anında dayanımı test etmek için 12 Ekim 2010 Salı günü, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Laboratuarında Deprem testi gerçekleştirildi. Betofiber GRC panellerin birbiri ile ve ana binaya tamamen blonlu olarak Betofiber patentli ankraj sistemi ile yapılan bağlantı noktalarındaki davranışını görmek için yapılan deprem testinin her aşaması başarıyla sonuçlandı.

4 ana deprem yükü uygulandı

Kandilli’deki deprem testinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi kayıtlarına geçen 4 ana deprem yükü verildi. İlk olarak, mimari dış cephe elemanları için uluslararası standartlar tarafından belirlenen deprem testi uygulandı ve bu testten başarıyla geçildi. İkinci test olarak, Kuzey Anadolu fay hattına benzer özellikte olan ve tipik karakteristik özellikleri bulunan Amerika kıtasında gerçekleşen El-Centro depremi kayıtları verilerek, ikinci test gerçekleştirildi. Bu testten de başarı ile geçildi. Bu testleri takiben sırasıyla, 1999 Kocaeli depremi ve 1999 Düzce deprem kayıtlarındaki veriler kullanılarak üçüncü ve dördüncü testler uygulandı. Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi bu testlerden de sorunsuz geçerek, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin kayıtlarında bulunan en şiddetli tüm deprem verileri ile uygulanan bütün testlerden, gerekli kriterleri sağlayarak çok başarılı bir şekilde geçmeyi başardı.

Uygulanan dört deprem testi sırasında, Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi, patentli olan tamamen blonlu ankraj sistemi, birbirinden ve binadan bağımsız olarak hareket ettiği, ana binaya ilave yük getirmediği gözlemlendi. Betofiber’in patentli olan, tamamen blonlu ankraj sistemi elemanlarının herhangi bir hasar almadan çalıştığı ve Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri arasındaki derzlerde kullanılan mastik malzemenin Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri’nin hareketine olanak sağladığı, aynı zamanda birbirinden tamamen ayrılmasına engel olduğu teyit edildi. Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri arasında kullanılan mastik malzemenin yeterli fleksibiliteyi göstererek ayrışmadığı da kayıtlara geçti.

Bütün bu testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından son olarak, 1999 Kocaeli deprem kaydının 2,5 kat ( % 250 ) arttırılarak, 5. olarak son bir test yapılması ve sınırların zorlanılmasına karar verildi.  Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Laboratuarı Profesörleri ve yetkililerinin bile şaşkınları içerisinde, gerek panellerin blonlu bağlantı noktalarında, gerekse panellerin yüzeyi ve derz aralıklarında en ufak bir problem yaşanmadan çok başarılı bir şekilde en zor testi de geçti.

Türkiye’nin en büyük deprem tablasında, Türkiye’de ilk kez iki katlı 3 boyutlu bir model bina ile deprem testi yapıldığını vurgulayan Betofiber Genel Müdürü Kemal Aydın “Türkiye’nin deprem konusunda kalbi olan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde yapılan bu testte, Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri ile büyük bir başarıya imza attık. Sağlam bir bina üzerine uygulanan Betofiber Dış Cephe Panelleri, can kaybından sonra mal kaybının da en aza indirgenmesi için önemli bir yol alınmasını sağladı. Sektördeki AR-GE yatırımları ile ilklere ve lider projelere imza atan Betofiber, bu çalışma ile ülkemiz için çok önemli olan deprem konusunda da büyük bir hizmeti de gerçekleştirmiştir” açıklamasını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde gerçekleştirilen deprem testini Betofiber Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanlığı Doç. Dr. Mustafa Zorbozan, Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, Betofiber Genel Müdürü Kemal Aydın izledi.

Blonlu bağlantı noktaları kontrolü

İlk kez üç boyutlu deprem testi gerçekleştirildi

Deprem testinin gerçekleştirilmesi için, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Laboratuarında bulunan, toplam yük taşıma ağırlığı 10 ton kapasitedeki,  3.00 m x 3.00 m boyutlarında Türkiye’nin en büyük sarsma tablası hazırlandı. Yine Türkiye’de ilk defa dış ölçüleri 3.06 m x 2.86 m, yüksekliği 5.73 m olan, taşıyıcı sistemi (kolon ve kirişleri) çelik, döşemesi betonarme olarak tasarlanmış, iki katlı 3 boyutlu bir model bina inşa edildi. Bu iki katlı 3 boyutlu modelin dört cephesi de, Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi ile kaplandı. Modelin dış cephe kaplamasında, saha uygulamalarında da yapıldığı gibi kapı ve pencere boşlukları dikkate alındı. Pencere ve kapı doğramaları ile panellerin deprem esnasında nasıl bir davranış sergileyeceği de gözlemlendi.

Galeri
📆 10 Kasım 2010 Çarşamba 15:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR