- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Önce İşi Öğrendi, Sonra Kendi Mağazasını Açtı

Pendik Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile kurulan ve AB Fonları’nca desteklen Kadın İş Geliştirme Merkezi (KİŞGEM), girişimci kadınları desteklemeye devam ediyor. KİŞGEM ailesine katılarak eğitim ve kredi desteği alan kadınlar, kısa sürede kendi işlerinin patronu oluyor. Bunun en son örneği ise Pendikli Nimet Sarı.

Nimet Sarı, 2008 yılının Şubat ayında Pendik KİŞGEM’e başvurarak, girişimcilik yolundaki ilk adımını attı. O da KİŞGEM ailesindeki diğer kadınlar gibi, önce girişimcilik eğitimleri aldı, kendisine hibe ve kredi desteği sağlandı. Bunun yanı sıra yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri desteği aldı. KİŞGEM tarafından sağlanan bu imkânları doğru ve verimli şekilde değerlendiren Nimet Sarı, kısa sürede üretimini arttırdı ve piyasada tecrübe kazandı.

Ev tekstil ürünleri üretimi yapan Nimet Hanım, aldığı destekle artık kendi ayakları üzerinde durabilecek seviyeye geldi. KİŞGEM’e katılışının üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen yeterince büyüdüğüne karar verdi ve kendi mağazasını açmak istediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde de Nimet Sarı’nın Pendik Çamçeşme Mahallesi’ndeki mağaza açılışı gerçekleştirildi. Nimet Sarı, yeni mağazasında sattığı ürünlerin büyük bölümünü kendi atölyesinde üretiyor. KİŞGEM’deyken 7-8 kişilik bir takımla çalışan Nimet Hanım, yeni mağazasıyla birlikte çalışan sayısını da 15’e yükseltti.

Nimet Sarı’nın mağaza açılışına Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin ve KİŞGEM Pendik Müdürü Özden Anık’ın yanı sıra Nimet Hanım’ın KİŞGEM’de yan yana çalıştığı girişimci kadın arkadaşları katıldı. Başkan Dr. Salih Kenan Şahin, Nimet Hanım’ın mağazasını gezerek sergilenen ürünleri inceledi. Daha sonra imalathaneye inen Şahin, burada üretim aşaması hakkında bilgi aldı. KİŞGEM gibi projelerle girişimci kadınların her zaman destekleneceğini söyleyen Şahin, Nimet Sarı’ya yeni mağazası için hayırlı olsun dedi.