MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sağlık, Toplum » “Bağışlanan Her Organ, Filizlenen Bir Candır”
“Bağışlanan Her Organ, Filizlenen Bir Candır”


Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin insanlarda gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3 ve 9 Kasım tarihleri arasında ‘Organ Nakli Haftası’ düzenleniyor.

Organ Nakli Haftası nedeni ile geçtiğimiz gün Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından, hastane içinde organ bağışı standı kuruldu. Kurulan standa Kartallılar büyük ilgi gösterdi. Başhekim Vekili  Dr. Hüseyin Zora, standı ziyarete gelen vatandaşlara organ bağışının önemini anlattı. ‘Organ Bağışı Haftası’ nedeniyle dün de Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde bir panel düzenlendi. Panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Organ Nakli Koordinatörler Derneği Başkanı, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Ahmet Çakıroğlu,  Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Ali Demirel, Tiyatro Sanatçısı Selçuk Uluergüven, Çocuklar Duymasının ‘fıs fıs İsmail’i’ Süleyman Yağcı ve çok sayıda Kartallı yurttaş katıldı.

Panelde konuşan Dr. Ahmet Çakıroğlu, “dünyada nakillerin yüzde 75’inin kadavradan yapıldığını, Türkiye’de bu oranın yüzde 25’te kaldığını” belirtti. Çakıroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Ali Demirel de “insanlara yaşam hakkını vermek için organ bağışına ‘evet’ demek gerektiğini” söyledi.

“Bir oğlumu kaybettim üç insan kazandım”

Panele katılan Tiyatro sanatçısı Selçuk Uluergüven, sahnede başına dekor düşerek beyin ölümü gerçekleşen oğlu Eren Uluergüven’in organlarını bağışladıklarını hatırlatarak, “Oğlumu toprağa verdik, ama üç kişiyi kazandık. Bütün insanlardan rica ediyorum, organ bağışı meselesine önem verin” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ise bir doktor olarak organ bağışının önemini çok iyi bildiğini ve insan hayatının çok değerli olduğunu dile getirdi.

Panelin sonuna doğru Türk Halk Müziğinin usta yorumcusu Sebahat Akkiraz, sahneye çıktı. Akkiraz, seslendirdiği türküler ile salondakilere duygu dolu anlar yaşattı.

Galeri
📆 11 Kasım 2010 Perşembe 14:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR