MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sağlık » Kartal’da 70 kişi organ bağışında bulundu
Kartal’da 70 kişi organ bağışında bulundu


Organlarınızı bağışlayıp hayat kurtarmak istermisiniz!..

Organ Bağışı haftasında Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından organ bağışını teşvik etmek amacıyla standlar kuruldu, çok etkileyici konuşmaların yapıldığı bir de panel düzenlendi. Panel sonunda sahne alan ünlü sanatçı Sebahat Akkiraz’ın bir saat süren muhteşem konseri hem hüznü hem de neşeyi bir ara da yaşattı.

Kartal’da 70 kişi organ bağışında bulundu

Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından yapılan etkinlik çalışmaları boyunca Kartal’dan 70 kişi organlarını bağışlayarak organ bağış kartı aldığı belirtildi.

Hastane ve poliklinikler önünde standlar kuruldu

Halkı “organ bağışı” konusunda bilinçlendirmek ve öneminin toplum tarafından kavranılmasını sağlamak amacıyla Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından iki noktada organ bağışı standı kuruldu. Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi ve polikliniklerde organ bağış standı kuruldu.

Başhekim vekili Dr. Hüseyin Zora ve Hastane Müdürü Sinan Bayraktar organ bağışının önemini vurgulayarak herkesi organ bağışı konusunda destek olmaya davet ettiler.

Bir insana hayat vermek tüm insanlara hayat vermek demektir

Dr. Ahmet Çakıroğlu, “ Organlarınızı bağışlayın sizin veya bir yakınınızın organa ihtiyacı varsa siz ne yaparsınız? Bir insana hayat vermek bütün insanlara hayat vermektir. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hasta için ölüm kesindir. Organ bağışını yaygınlaştırmak gerekir. Medya bu konuda ciddi bir sorumluluk üstlenmelidir.” gerçeğini hatırlattı.

Ünlü Tiyatro sanatçısı Selçuk Uluergüven, duygu yüklü bir konuşma yaptı. Beyin kanaması geçiren oğlunun beyin fonksiyonlarının gerçekleşmiş olmasına rağmen kalbinin tıkır tıkır çalıştığını, bu durum karşısında üç kişiden oluşan aile meclisinin evlatlarının organlarını bağışlaması noktasında çok zor karar verdiklerini ifade ettiğinde paneli izleyen bazı izleyicilerin mendilleri ile gözyaşlarını sildikleri görüldü.

Uluergüven, Bana baba eşime anne diyorlar

Acılı baba Selçuk Uluergüven, şöyle devam etti: “ Çapa’dan bir Doktor bana geldi ve “ Organ nakli bekleyen hastalar var oğlunuzun organlarını bağışlar mısınız? Evladımın beyin ölümü gerçekleşmişti ne var ki kalbi tıkır tıkır atıyordu. Eşim ve büyük oğlu ile birlikte bir köşe çekildik ve yere bakmaya başladık.

Çok zor bir kararı vermenin ızdırabını yaşıyorduk. Bir anda üçümüz birden kafalarımızı aynı anda kaldırdık ve kararımızı zerdik. O anda sadece 700 hasta BÖBREK nakli bekliyordu. Evladımın böbrekleri iki genç kızımıza, Karaciğer’i de iki çocuklu bir babaya nakil edildi. Üçü de gayet sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettiriyorlar ve her Bayram’da evimize gelip ‘baba’ deyip benim elimi, ‘Anne’ diye eşimin elini öpüyorlar. Bizde zaten onları öz evladımız olarak kabul ettik ve bağrımıza bastık.

Organ Nakli çok önemli kaybettiğimiz evladımız üç insana hayat verdi. Bir kişiyi toprağa verdik üç kişiyi kazandık. Bütün insanlardan rica ediyorum Organlarınızı mutlaka bağışlayın” diye seslendi.

Fıs fıs İsmail, lütfen organlarımızı bağışlayalım

Çocuklar duymasın dizisinden tanıdığımız Fıs fıs İsmail (Süleyman Yağcı), Hayatın gerçeklerinden kopmamak için ambulans şoförlüğüne devam ediyorum.

Tiyatro Sanatçısı Süleyman Yağcı, “Organları öbür tarafa giderken peşinizden götürmenin bir anlamı yok. Orda organlarının toprak altında çürüyecek, böcekler ve kurtlar yiyecek. Allah hiç birimizi organ nakline muhtaç etmesin. Yaşamlarını sürdürebilmek için organ bekleyen binlerce insanımız olduğunu unutmayın” hatırlatması yaptı.

Başkan Öz, Allah’tan geldik Allah’a’ gideceğiz

Panel sonunda kısa fakat anlamlı bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “ Ben belediye başkanıyım ve bir Cerrah’ım. Allah’tan geldik Allah’a gideceğiz. Giderken hiç olmazsa başkalarına yaşam hakkı verelim. Bedenimizle gideceğiz ruhumuzla değil” gerçeğinin altını kalın bir çizgiyle çizdi.

Panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Başkan Yardımcısı Hasan Kumral, Kültür Müdürü Ayhan Taş, konuşmacı olarak Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Çakıroğlu, Dr. Ali Demirel,  Tiyatro sanatçıları Selçuk Uluergüven, Fıs fis İsmail (Süleyman Yağcı) Organ Nakli bekleyen hastalar ve vatandaşlar katıldı.

Fethi Satıcı

Galeri
📆 12 Kasım 2010 Cuma 09:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR