MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Kasaplara bayram öncesi ‘’kurban kesimi’’ semineri düzenlendi
Kasaplara bayram öncesi ‘’kurban kesimi’’ semineri düzenlendi


Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün düzenlediği seminerde bayramda görev alacak olan kasaplarla biraraya gelindi. Hasan Âli Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen seminerde kasaplara “kurban kesimi” hakkında dini, teknik ve hijyenik bilgiler verildi.

Seminere konuşmacı olarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Gündüz, Veteriner hekim Dr. Kamil Sağlam, Veteriner Mustafa Çapan, Veteriner İşler Müdürü Cahit Yalçın, İlçe Vaizi Mehmet Bektaş katıldı. Seminerde konuşmacıların üzerinde ağırlıkla durdukları konular arasında hastalıklı hayvanların kesim esnasında fark edildiğinde veteriner hekimlere başvurulması, kurban kesiminin nasıl yapılacağı ve kurban kesimi yapacak kişilerin kişisel temizliğinin nasıl olması gereklilikleri yer aldı.

Kaçan Kurbanları Belediyeye Bildirin”

Veteriner Mustafa Çapan, hayvanların kaçması halinde mutlaka belediyeye haber verilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların kendi başına hayvana müdahale etmelerinin sakıncalı olduğunu, hayvana zarar verebileceğini vurguladı. Çapan, “kesim sırasında mutlaka kurbanlık hayvan ön muayeneden geçirilmeli, sağlık açısından bağırsak ve mide uzuvları ve yüzülen deri ete temas etmemeli, hayvanın dalağının büyüklüğü çok önemlidir. Çünkü kesim esnasında hayvanın akan kanın çok kısa sürede pıhtılaşması gerekir aksi durumun hayvanın hastalıklı olduğunu gösterir.”  dedi

“Etler 12 Saat Bekletilmeli”

Konuşmacılardan Veteriner İşler Müdürü Cahit Yalçın “eğer hayvan yerde kesilecekse hayvanın başının sağlam tutulması, hayvana acı vermemesi için kesim bıçaklarının keskin ve kısa olması gerektiğini” söyledi. Veteriner hekim Dr. Kamil Sağlam ise büyükbaş hayvanlarda iki yaşını doldurmuş olan kurbanlıkların kesilebileceğini kesimden sonra etlerin mutlaka 12 saat bekletilmesini, hemen kesilip yenilmemesi gerektiğini belirtti.

İlçe Vaizi Mehmet Bektaş Kurban kesiminin dini ve sosyal nitelikleri üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Bektaş, “kurban dini bir ibadettir. Kurban kesimi çok önemlidir. Kesicilerin de mali bir ibadet yaptığını” vurguladı.

Semineri düzenleyen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Gündüz, “birim olarak geçen kurban bayramında olduğu gibi bu bayramda da alnımızın akıyla, başarıyla çıkacağız” dedi. Seminer sonunda ise Kurban Bayramı’nda görev alacak kasaplara yetkili olduklarına dair kimlik kartları verildi ve naylon poşetler dağıtıldı.

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 12 Kasım 2010 Cuma 16:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR