MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Flaş, Flaş Flaş !, Genel, Sağlık » Her okula bir sağlık ekibi olsun
Her okula bir sağlık ekibi olsun


İstanbul İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri yazılı önergelerinde; İstanbul’da her okula hemşire, sağlık ekibi projesi ve her öğrencinin sağlığı ile ilgili de kişisel bilgi formlarının oluşturulmasını önerdi.

Her okula sağlık ekibi projesi

İstanbul İl Genel Meclisi’nin CHP’li Gurup Sekreteri Murat Çelik İlk Öğretim Okulları Öğrencileri için hayati bir önem taşıyan ve oldukça önemli olan yazılı önerge hazırlayarak İl Genel Meclisi’ne sundu. CHP’li Çelik Okullarda olası kazalarda ve yaralanmalarda öğrenciler için sağlık personeli bulundurulması gerekliliğine dikkat çekerek her öğrencinin sağlığı ile ilgili de kişisel bilgi formlarının oluşturulmasını istedi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Sekreteri Murat Çelik’in hazırladığı ve CHP İl Genel Meclis Üyeleri; Erhan Bozan, İhsan Alpaslan, Orhan Çakır, Özgür Yener, Sermir Doğan ve Yetkin İnan’ın imzaladıkları “Okullarda sağlık personeli bulundurulması hakkında” konulu yazılı önerge ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi.

Okullarda öğrencilerin olası kaza ve yaralanmalarına karşı bir hemşire ve sağlık ekibi bulundurulsun

“Çocuklarımız için büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem ilkokul yıllarıdır. Bu dönemin çocuklarımızda bırakabileceği ruhsal ve bedensel rahatsızlıklar yaşamlarında kalıtsal hale dönüşebilir. Dünyanın birçok yerinde okul sağlığı hizmetleri uygulanmaktadır. Çünkü sağlıklı ve güçlü insanlar geleceğin lokomotifidir, teminatıdır. Okullarımızda çocuklarımızı bekleyen üç türlü tehlike mevcuttur;

1)   Sınıfların kalabalık olmasından dolayı, nezle, grip ve zatüre gibi benzer solunum enfeksiyonları

2)   Su, gıda ve el temizliğinden bulaşabilecek ishal gibi hastalıklar,

3)   Şiddet vakaları, kalabalık ve dar alanlardaki düşme, çarpma gibi kas iskelet ve kalıcı beyinsen yaralanmalar

“Önleyici uygulamaların ve ilk yardım gerektiren kazaların müdahalesini yapacak olan ve denetleyecek olan sağlıkçıların okullarda bulundurulması ile çözülebileceğine inanmaktayız. Sosyal Güvenlik ve gelir dağılımındaki dengesizlikten dolayı birçok ailenin sağlık hizmetlerini ideal koşullarda alamadığı ülkemiz okullarından çocuk yaralanmalarına ilişkin bir kayıt tutulmamaktadır. Okul idaresi ve aile birliği düşen yaralanan çocuğu ailesine teslim etmekle sorunu gidermektedir. Bu nedenle HER OKULA BİR HEMŞİRHE veya SAĞLIK EKİBİ PROJESİ’NİN başlatılması kaçınılmazdır. Okullardaki sağlıkçıların;

Her öğrencinin sağlığı ile ilgili kişisel bilgi formu oluşturulsun

“Çocuğun okula kaydının yapıldığı günden itibaren, boy, kilo, görme, işitme, ağız ve diş taramaları ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarının aylara ve yıllara göre takibinin çocuğa özel KİŞİSEL BİLGİ FORMU ile kayıt altına almalı ve mezuniyeti ile birlikte aileye teslim edilmelidir. Konunun Genel Sekreterliğe havalesini yüce meclisimizden arz ederiz”

Galeri
📆 21 Kasım 2010 Pazar 00:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR