MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Flaş, Sancaktepe » Sancaktepeli gençlere ergenlik önerileri
Sancaktepeli gençlere ergenlik önerileri


Kişisel Gelişim Uzmanı ve Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan Sancaktepe’de bulunan 8 lisede gençlere konferans verdi

Sancaktepe Belediyesi ergenlik döneminde bulunan bölgedeki liseli gençleri yaşadıkları dönemle ilgi psikolojik değişimleri içeren bir dizi konferans düzenledi. Sancaktepe ilçesindeki liseli öğrenciler yönelik bilgilendirme konferansı büyü ilgi gördü. Kişisel Gelişim Uzmanı ve Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan tarafından verilen konferans, Sancaktepe ilçesinde bulunan sekiz lise ve belediyenin iki kültür merkezinde gerçekleştirildi.

23 Kasım’da sona eren konferanslarda her gün bir lisede konuşma yapan Sıtkı Aslanhan

ortaöğrenim başlangıcı, ergenliğin giderek yoğunlaştığı sürece denk geldiğini, ergenlik dönemindeki gelişmeler, öğrenim hayatını etkilediğini ve birçok gencin bu dönemde başarısız duruma düştüğünü belitti. Bu dönemdeki gençler,  fiziksek değişim içindeyken aynı zamanda gelecekteki eğitimi, kariyeri hakkında yeni kararlar verme baskısı altında ezildiğini belirten Aslanhan; “Bu süreçte artık anne-babadan bağımsız olma çabaları görülmektedir. Ergen yeni kimliği ile toplumdaki yerini aramaya başlamış, arkadaş gruplarının önemi artmıştır. Özerklik ihtiyacı uç seviyededir. Arkadaşlık ve grupla özdeşleşme artmıştır. Bu dönemde, isyanları biraz daha ürkütücü ve ciddidir. Bu öğrencilerin karşılaşabileceği sorunları ve başa çıkma yöntemlerinin iyi bilinmesi gençlerin geleceğine önemli katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

 

Aslanhan, ergenlik döneminde bulunan öğrencilere;  bir taraftan zihinsel, bedensel ve duygusal değişimlerin yaşandığı bu döneme okul derslerini eklenmesi ile uyumun kolay olmadığını belirterek, haytan kolay olmadığını hayatta insanın karşısına hep problemlerin çıkabileceğini bunların üstesinden gelmek için  kendini iyi tanıması ve ona göre davranılması gerektiğini anlattı. Öğrencilerin bu dönmede bunalımlı bir halde olduğunu dile getiren Aslanhan şunları söyledi: “Ergenlik diye bir kavram var. Bu kavramının içi doldurulduğunda büyük bir sorunun halledilmiş olacağını düşünüyorum. Bir gün bir 14 yaşında bir çocuk geldi yanıma dedi ki: ’14 yaşında ergenliğe yeni girmiş bir çocukla konuştuğunuzu unutmayın’. Peki babasının 14 yaşında koca bir devleti teslim ettiği Fatih Sultan Mehmet hiç ergen olmadı mı ? Biz 11 yaşında çocuğun eline 5 lira verip bakkala göndermeye korkuyoruz. Baba 11 yaşında çocuğuna koca bir devlet teslim ediyor.” şeklinde sözlerine devam etti

Seminere okul öğrencilerini yansırsa öğretmenler ve okul idarecileri katıldı.

📆 29 Kasım 2010 Pazartesi 11:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR