MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Toplum » Hicaz Fatihi Selman Reis Sultanbeyli’de anıldı
Hicaz Fatihi Selman Reis Sultanbeyli’de anıldı


Kutsal toprakların koruyucusu olarak bilinen denizci Selman Reis, ölümünün 482. yılında, Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

Kızıldeniz girişinde, en büyük ülküleri mukaddes toprakları ele geçirmek olan Portekizlilere yönelik destansı bir mücadele veren Selman Reis, hayatı ve başarılarının anlatıldığı programla Sultanbeyli’de anıldı.

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen “Kutsal Toprakların Büyük Koruyucusu Selman Reis”i anma programının konukları, Prof. Dr. İdris Bostan ve Dr. Yusuf Alperen Aydın’dı.

Konferanstan önce, Osmanlı deniz tarihi ile ilgili kitaplardan oluşan mini bir kitap sergisi ile Osmanlı gemilerine ait resimlerden oluşan resim sergisi açıldı. Ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle gezilen serginin ardından, Osmanlı savaş gemileri ve teknolojileri hakkında, bir slayt gösterisi yapıldı. Daha sonra Dr. Yusuf Alperen Aydın, “Sultan’ın Kalyonları” isimli kitabından konuklara, Osmanlı gemileri hakkında bilgi verdi, Osmanlı gemi teknolojilerini anlamadan Osmanlı’nın denizlerdeki başarısının anlaşılamayacağını belirtti.

Programa ismini veren Selman Reis ile ilgili söz alan Prof. Dr. İdris Bostan ise kapsamlı bir şekilde Selman Reis’in hayatı ve başarılarını anlattı. “Selman Reis, Kızıldeniz’de Portekizlilere karşı sürdürdüğü başarılı savaşlar sonucu, Osmanlılara Yemen kapılarını açan, Cezayir’in gönüllü levendlerinden ünlü bir denizcidir.” diyen Bostan, Selman Reis’in Osmanlıların Kızıldeniz’de tutunmasını sağlayacak temelleri attığını, Kızıldeniz’deki Osmanlı-Portekiz mücadelesinde önemli rol oynayarak Portekiz tehdidine karşı ciddi bir mukavemette bulunduğunu ve hepsinden önemlisi yazdığı raporlarla Osmanlı’nın Hind Okyanusu’nda ilerlemesine öncülük ettiğini söyledi.

Programa katılan misafirlere İdris Bostan’ın Osmanlı deniz tarihi üzerine yazılmış eserlerinden hediye edildi.

 

Galeri
📆 06 Nisan 2011 Çarşamba 09:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR