MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel » YER–BAS, sanayinin merkezinde

YER–BAS, sanayinin merkezindeİMES Sanayi Sitesi Yönetim Merkezi’nde organize edilen kahvaltıda İstanbul Yerel Gazeteciler Birliği ve İMES Başkanı Kemal Akar buluştu. Akar, İMES’in kuruluşundan bugüne, geçirdiği süreç ve ülkemiz ekonomisine olan katkısı hakkında bilgi verdi.

İstanbul Yerel Basın Birliği (YER – BAS) İstanbul sanayisinin lokomotifi durumundaki İMES’te basın mensuplarını buluşturdu. İMES sanayi sitesi yönetim merkezinde organize edilen kahvaltılı toplantıda İMES Başkanı Kemal Akar’la bir araya gelinerek İMES Sitesi hakkında geniş kapsamlı bilgi alındı.

 

 

Basın mensupları Akar’ı şaşırttı

İMES eski başkanı Süheyl Erboz’un da katıldığı tanışma kahvaltısında Kemal Akar, İMES’in kuruluşundan bugüne, geçirdiği süreç ve ülkemiz ekonomisine olan katkısı hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda Ak Parti İl Başkan Yardımcısı da olan Kemal Akar’ın siyasete girişi sırasında başından geçen olayları anlattığı anekdotlar  keyifle dinlendi. Çok sayıda basın mensubunun kahvaltıya katılması karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Akar, bundan sonraki süreçte yerel basın mensuplarıyla daha sık bir araya geleceğinin altını çizdi. Akar, oluşan yerel basın birliğinin güzel çalışmalara imza atması temennisinde bulundu.

 

 

“İMES, Türkiye’nin en büyük  tedarik merkezidir”

Kemal Akar,  İMES’in Türkiye’nin en büyük tedarik merkezi olduğunu söyleyerek, “İMES, 10 binden fazla ürünün hem direkt olarak üreticiden, hem de isteğe bağlı olarak özel imal edildiği global bir tedarik merkezi, aynı zamanda bu haliyle makine ve metal sektöründe Türkiye’nin en büyük tedarik merkezidir. Ayrıca İMES sadece ülkemizin değil, 80’den fazla ihracat yaptığı ülkenin de tedariklerini karşılamakta, ihracat hacmi her geçen gün artan İMES’in kurduğu tesisler ve ürettiği ekipmanlar dünyanın dört bir yanında ülkemizin gururu olarak çalışmaktadır” diye konuştu.

‘Dilovası’na 2 milyar dolarlık dev yatırım’

Sanayicinin ihtiyacını karşılamak için Dilovası’nda bir organize sanayi bölgesi kuracaklarını söyleyen Başkan Kemal Akar, “İMES’in 6 kat büyüklüğünde bir OSB olacak. 2 milyon metrekare alanı var. 1997’den beri bu işle uğraşıyoruz. Bu alan bize tahsis edildikten sonra bir madenci çıktı ve ‘Burada benim ruhsatım var’ dedi. Mahkemeye gittik ama ancak 2005’te mahkeme lehimize sonuçlanabildi. Şu anda 23 işletmenin temeli atıldı. Bölge tamamen dolduğunda 1.230 fabrika yer alacak. Bunların sırf inşaat yatırımı 2 milyar doları bulur.

 

 

Yıldız: ‘Yerel basının en büyük sorunu hak edişlerin verilmemesi’

Daha sonra basın mensupları teker teker kendilerini tanıttı. Yerel Basın Birliği Başkanı Ali Rıza Yıldız ise birlik ve çalışmaları hakkında İMES Başkanı Kemal Akar’ı bilgilendirdi. Yerel basının en büyük sorununu, devletin kendilerine tanıdığı hakların verilmemesi olarak değerlendiren Yıldız, bu noktada Basın İlan Kurumu’nu işaret etti. Bu noktada yapılacak yasal düzenlemelerle bu sıkıntıların aşılacağını söyleyen Yıldız, daha önce birçok kez milletvekillerine konuyu ilettiğini, ancak bir sonuç elde edilmediğini söyledi. Ali Rıza Yıldız, yeni hükümet döneminde bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Galeri
Etiketler:
📆 18 Nisan 2011 Pazartesi 16:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR