MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Avrupa Birliği, Flaş, Politika, Sivil Toplum » Egemen Bağış Kartal’da İVİAD üyelerine konuştu

Egemen Bağış Kartal’da İVİAD üyelerine konuştu Kartal’da Ak Parti Sergisini gezdi

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Kartal Meydanı’nda AK Parti Kartal Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ve AK Parti’nin 2002-2010 yılı yatırımlarını kapsayan fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış daha sonra Ankara Caddesi’nde esnafa karanfil dağıtarak, bir süre ayaküstü sohbet etti.

 

Dumankaya, Türk girişimcisi dünya oyuncusu olmalıdır

İVİAD Başkanı Barış Dumankaya, “ Sayın Bakanımız Egemen Bağış derneğimize ikinci gelişidir. İVİAD’ın kurulma amaclarından biride girişimcilerimizi uluslar arası birer ticaret adamı, şirketlerimizi de global işletmeler arasına getirmektir. Dışarıya açılıp birer dünya oyuncusu olmalıyız. Tabii ülkemizde değişime direnç gösterenler var. Artık dünya siyaset oyunlarının kuralları değişti. Türk insanının dünyada kaderleri değiştirme gücü var. Türk girişimcisinin başarısını da ekonomik krizde gördük. Demokrasi dışında ki hiçbir oluşum kabul edilemez.

Bağış, Başbakanın selamını getirdim
        Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kartal’daki İstanbul Verim İşadamları Derneği’nin (İVİAD) toplantısında yaptığı konuşmada, 10 yıl öncesine kadar Türkiye’de insanların etnik kökenini dile getirmekten korktuğunu belirterek, ”İnsanlar çöpüne neyi atacağını şaşırmış durumdaydı, çünkü birilerinin çöpünü karıştıran bir zihniyet vardı ve maalesef bu zihniyet devlet zihniyetiydi” dedi.
        Geçmişte Türkiye’de insanların, bir Anayasa kitapçığı bir masanın ucundan havalanıp, masanın diğer ucuna düşene kadar yüzde 8 bin faiz ödediğini ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, insanların bir gecede iflas ettiklerini, mal varlıklarının yarı yarıya azaldığını dile getirdi.

Muhalefete yüklendi!..
        Türkiye’nin bugün tarihinin en müreffeh, en şeffaf, en saygın dönemini yaşadığını, bunun arkasında Avrupa Birliği sürecinin çok ciddi etkisi bulunduğunu belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
        ”27 ülke, AB’nin reçetesi anlamına gelecek siyasi ve ekonomik kriterlerini uyguladığı için daha müreffeh, daha şeffaf, daha saygın ülkeler olmuşlar.

 Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, milletin vicdanında yargılanıp, müebbet muhalefete mahkum olanların iktidar olma şansını görmediklerini belirterek, ”Çünkü bu millet bir daha koalisyon dönemlerine ve o karanlık yasakçı dönemlere dönmek istemiyor” dedi.

Türkiye de aslında bu reçeteyi uyguluyor.

Bugün Avrupa’da ekonomik kriz var mı? Var, ama 27 ülkenin 16’sı kendi ekonomik kriterlerine uyumlu olmadığı için var. Avrupa yüzde 1,5 ekonomik büyüme sağlarken, Türkiye ekonomisi yüzde 9 büyüdü bu sene. Çünkü Türkiye onların reçetesini onlardan daha iyi uyguladı.
        Biz Maastricht Ekonomi Kriterleri’nin avro bölgesinde olmanın dışındaki hemen hemen bütün kriterlerine tam uyumlu haldeyiz. Aynı şekilde demokrasimizde bugün gelinen nokta. Bugün devletin televizyonundan 24 saat Kürtçe yayın izlenebiliyor. Eskiden çocuklarını dağa gönderme telkininde bulunan bir kanalı izleyen vatandaşlarımız artık kaliteli eğlence programını, doğru bilgiyi devletin onlarla paylaşmak istediği mesajını paylaşan TRT-Şeş’i izleyebiliyor. Bugün Kuzey Irak’ta, Suriye’de de reytingi en yüksek kanallardan biri olduğunu görüyoruz.”
        
   Sen kendi siyasi faaliyetlerini askıya al, sayın Bahçeli…
        
        AB sürecinde Türkiye’nin çok önemli kazanımlar elde ettiğini ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, şöyle devam etti:
        ”Ama bunu kabullenmek istemeyenler, değişime direnç gösterenler var. Bu ülkede darbe çığırtkanlığı yapanların, karanlık dönemleri millete yaşatanların bu yaklaşımları düşündürücüdür. Başka bir muhalefet liderimiz çıktı, bu ülkede milyonların gönül verdiği, saygı duyduğu bir büyüğümüze ‘seçimlere kadar faaliyetlerini askıya al’ çağrısında bulundu. Sen kendi siyasi faaliyetlerini askıya al. Sayın Bahçeli zannediyorum, Sayın Kılıçdaroğlu’ndan sonra ‘CHP genel başkanlığına acaba aday olabilir miyim?’ diye özenmeye başladı. Derin bir takım odakların hoşuna gidebilecek söylemler içine kaptırdı kendini. Ama biz AK Parti olarak bunların hiç birini rakip olarak görmüyoruz” şeklinde konuştu.
        Türkiye’nin bugün dünle kıyaslandığı zaman çok daha iyi bir noktada olduğunu ama bunu yeterli bulmadıklarını anlatan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, şunları kaydetti:
        ”Bu milleti hor görenler, ‘bidon kafalı’ diyenler, ‘göbeğini kaşır’ diyenler, ‘bu milletin oyuyla benim oyum nasıl bir olacak?’ diyenlerin artık son kullanma tarihlerinin geçtiğini görüyoruz. Milletin vicdanında yargılanıp, müebbet muhalefete mahkum olanların iktidar olma şansını görmüyoruz. Çünkü bu millet bir daha koalisyon dönemlerine ve o karanlık yasakçı dönemlere dönmek istemiyor. Bu millet istikrarı sevdi.
        Önümüzdeki 4 yılı hedefleyen bir seçim beyannamesiyle değil, önümüzdeki 12 yılı hedefleyen bir seçim beyannamesiyle halkın önüne çıkacak özgüveni kendimizde görüyoruz. 2002’de Türkiye önündeki 12 saati göremiyordu.”
        
      İstanbul en önemli 10 finans merkezinden biri olacak
        
        Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya ile birlikte Türkiye’nin adının artık dünyada yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği ve geleceğe dönük yatırımlarını yapmayı planladıkları ülkeler arasında yer aldığını belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, ”Türkiye, 2002’de bir hedefe kilitlendi, ‘istikrar, şeffaflık, milli irade’ dedi ve biz de bunu hep beraber gerçekleştiriyoruz. İstanbul’umuzu dünyanın en büyük 10 finans merkezinden biri yapma konusunda iddialıyız. Kimileri ‘Türkiye’nin ekseni kayıyor mu?’ diye bir takım vesveseler atsa da, aslında dünyada kayan fırsatların coğrafyasıdır, zenginlik kayıyor. Zenginliğin kaydığı yerlerde de Türkiye’nin sözü dinleniyor” dedi.
        Bugün Tunus, Libya, Mısır’da sokağa dökülen insanların demokrasi, reform, insan hakları, ifade özgürlüğü istediğini ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, ”Aslında istediklerinin özeti Türkiye gibi olmak. Biz kendi bölgemizde bir ilham kaynağı haline geldik” diye konuştu.

     Dumankaya Plaket sundu

   Toplantının sonunda İVİAD Başkanı Barış Dumankaya, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’a plaket sundu.

Kartal Haber Merkezi

Galeri
📆 26 Nisan 2011 Salı 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR