MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Flaş Flaş !, Genel, Toplum » Başbakan Erdoğan “Çılgın proje”yi açıkladı!

Başbakan Erdoğan “Çılgın proje”yi açıkladı!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen “Çılgın Proje”yi açıkladı. Projeye göre; İstanbul artık içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşecek. Karadeniz ve Marmara denizinin arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılacağını açıklayan Erdoğan, projenin adının ‘Kanal İstanbul’ olduğunu açıkladı. Erdoğan, “Her türlü olumsuzluğu, haksızlığı önlemek adına projenin yeri ve maliyeti konusunu gizli tutmaya devam edeceğim” dedi.

Projenin videosunu izlemek için tıklayınız

http://http://www.iha.com.tr/haber/videowatcher.aspx?vid=8404&cid=8

“Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023” proje tanıtım toplantısı, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Başbakan Erdoğan, tanıtım toplantısında günlerdir merakla beklenen “Çılgın Proje”yi açıkladı. İstanbul’un, Türkiye’nin özeti, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gözbebeği olduğunu belirten Erdoğan, Çılgın Proje’nin, şahsının olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesinde İstanbul’un sakinlerinin, idarecilerinin de aslında bir hayali olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye 2023’e böyle muhteşem ve çılgın projeyle girmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Bu proje, çok ama çok boyutlu bir projedir. Aynı zamanda bir enerji projesidir, aynı zamanda bir ulaştırma projesidir. Bayındırlık, istihdam, şehircilik, aile, konut, bir kültür projesidir. En önemlisi de bu proje bir çevre projesidir. Biz çok uzun bir süredir bu projenin üzerinde büyük bir titizlikle çalıştık. Bir grubu dar çerçevede çalıştırdık. Her türlü olumsuzluğu, haksızlığı önlemek adına projenin yeri ve maliyeti konusunu gizli tutmaya devam edeceğim. Onu açıkladığımız anda bir çok olumsuzlukların olabileceğini görüyoruz. Yeri ve maliyeti belirlenmiş durumda, sadece etüt çalışmaları tahminen iki yıl sürecek” dedi. Böyle devasa bir projenin süreç içinde yer ve maliyet açısından bazı değişikliklere uğrayacak olmasının son derece tabii olduğunu belirten Erdoğan, “Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler var ama içinden deniz geçen yegane şehir İstanbul’dur. Şu andan itibaren başlattığımız projemizde İstanbul artık içinden iki deniz geçen
bir şehre dönüşüyor. İstanbul’da bu projeyle beraber iki yarım ada, bir ada oluşuyor. Anadolu yakası zaten bir yarım ada, fakat şimdi bir ada oluşacak ve bu projeyle beraber bir yarım ada daha oluşacak. Karadeniz ve Marmara denizinin arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul’umuza Kanal İstanbul’u kazandırıyoruz” diye konuştu.
Erdoğan, kanalın su derinliğinin yaklaşık 25 metre, su yüzeyinde genişliğin ise yaklaşık 150 metre civarında olacağını söyledi. Boğazdan bugün 260 bin tonluk gemilerin geçebildiğini belirten Erdoğan, “Bizim kanaldan 300 bin tonluk gemi geçebilecek. Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak. Bu köprüler de kanala ayrı bir güzellik, ayrı bir cazibe katacak. Kanalın inşası sırasında milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi, büyük bir liman ve havalimanı yapımında, bunun yanında sönmüş madem ocakları için değerlendireceğiz. Bu proje İstanbul’u, Türkiye’yi başta bölgemiz olmak üzere dünyayı çok yakından ilgilendiren bir proje, projenin önemli gerekçelerinden bir tanesi, boğaz trafiğini azaltmak ve boğazdaki tehlikeyi artık ortadan kaldıracak derecede azaltmaya yönelik” açıklamasında bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Kanal İstanbul ile boğaz yük trafiğini tamamen sona erdiriyoruz. Böylece boğazı İstanbul’a yeniden kazandırıyoruz. Artık İstanbul boğazı, tarihin ve geleceğin iç içe yaşayacağız, su sporlarının yapılacağı bir tabiat harikası olarak eski günlerine geri dönüyor. Marmara’da demirleyen gemilerden artık büyük oranda kurtuluyoruz. Boğazın hemen ağzında oluşturdukları kirliliğin önüne geçiyoruz. Kanal İstanbul’dan günde yaklaşık 160 geminin geçmesini hedefliyoruz. İstanbul boğazından günde ortalama 140 gemi
geçtiği düşünülürse, kanal gemi trafiğini artıracaktır. Kanalın tamamlanmasıyla bekleme maliyetinde de önemli ölçüde azalma olacak. Kanal sadece bir ulaşım, enerji ve çevre projesi olarak görev yapmayacak. Kanal çevresinde modern bir yaşam alanını da oluşturacağız. Tabi bunlar düzenlemede çok daha farklı ölçütlerde olacak. Kongre, festival, fuar merkezleri, otelleri ve konutlarıyla Kanal İstanbul yeni bir yaşam merkezinin de ortaya çıkmasını sağlayacak. İstanbul’un en büyük havalimanını inşallah bu bölgede gerçekleştireceğiz.”
Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın artık ihtiyaca cevap veremediğini belirten Erdoğan, “Zaman oluyor havalimanının üzerinde sürekli uçaklar dolaşıyor. Artık bunları aşıyoruz. Kanal ve çevresi Türkiye’den ve tüm dünyadan turistleri cezp ederken, inşallah oluşturacağımız yeni projeyle birlikte İstanbul Boğazı da eskisinden çok daha farklı ve fazla bir çekim alanı olacak. Kanaldaki akında nedeniyle bir kirlilik oluşmayacak. Kanal İstanbul’un suyu durgun olmayacak. Kanal, İstanbul’un yer altı
ve yer üstü su kaynaklarına bir zarar vermeyecek. İstanbul’da bir su sorununa asla sebep olmayacak. Kanal boyunca tabii yaşamın muhafazasına, tarım alanlarının korunmasına dikkat edilecek. Kanaldan çıkan toprağın bir kısmı, sönmüş maden ocaklarının örtülmesinde kullanılacak” dedi.
Erdoğan, kanalın, cazip bir yatırım alanı olma özelliği taşıdığını da belirtti. Yaklaşık 2 yıl boyunca proje çalışmalarının devam edeceğine dikkat çeken Erdoğan, “Çok sayıda bilim adamı ve uzman bu projede görev alacak. Kanalın inşaatı, on binlerce vatandaşımıza ekmek kapısı olacak. Sivil toplum örgütlerimizle, üniversitelerimizle koordinasyon halinde bir proje yürütülecek. Şu an itibariyle kanalla ilgili bir çok ayridyoruz” diye konuştu.
Erdoğan, kanalın su derinlıntı ortaya çıkmış durumda. Araştırmaların, incelemelerin, maliyet hesaplarının bir kısmı yapılmış durumda. Spekülasyonlara meydan vermemek adına bu ayrıntılara şimdi girmeyeceğim. Çalışmayı dünyaya açık olarak yürüteceğiz. Seçimin ardından projenin etüt çalışmalarını başlatacağız. Ağırlıklı olarak hazine arazileri kullanılacak. Mümkün olduğunca meskun mahallere girmemeye dikkat edeceğiz. Zorlandığımız yerler olabilir, orada da kimsenin mağduriyetine asla fırsat vermeyeceğiz.
Belirlenen süre içinde de tamamlayıp İstanbul’un, Türkiye’nin, dünyanın hizmetine böyle bir projeyi sunmak inşallah AK Parti’ye nasip olacaktır. Bu tür açıklamalarımızı seçime kadar peyder pey diğer çok çok önemli projelerle devam ettireceğiz. Bu projelerimiz de hazır. İki yeni şehir demiştim onlar. Buna benzer bazı illerde açıklamalarımız olacak. Bu kadro, ustalık anlayışını yakalamış bir kadrodur” açıklamasında bulundu.
Erdoğan’ın açıklamasının ardından Kanal İstanbul’un küçük bir similasyonu izletildi.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler:
📆 27 Nisan 2011 Çarşamba 14:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR