MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet » Ali Ekber Çiçek türkülerle anıldı

Ali Ekber Çiçek türkülerle anıldıTürk Halk Müziği sanatçısı Ali Ekber Çiçek, ölümünün 5’inci yıldönümünde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde verilen konserle anıldı.

Kartal Belediyesi Kent Konseyi’nin katkılarıyla Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Ekber Çiçek, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde türkülerle anıldı. Abdullah Özcan’ın sunuculuğunu yaptığı anma gecesine Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülseren Böyüktaş, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Gürbüz, Kartal Belediyesi Kent Konseyi üyeleri ve Kartallılar katıldı. Anma gecesinde, Türk Halk Müziği Korosu, Ali Ekber Çiçek’in derlediği türküleri seslendirdi.  Koronun ardından çok sayıda Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Ekber Çiçek anısına sahne aldı.  Türk Halk müziği sanatçısı Aydın Ağırcan, Erdoğan Eskimez, gecede Ali Ekber Çiçek’in türkülerini seslendirdi.

 

Anma gecesinin finalinde ise Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ, Ali Akber Çiçek’in kızı Ebru Çiçek ve sanatçı Erdal Erzincan sahneye çıktı. Tolga Sağ,  Ebru Çiçek ve Erdal Erzincan, Ali Ekber Çiçek’in bestelediği türküleri söyledi. Gecenin sonunda ise Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülseren Böyüktaş, anma gecesine katkılardan dolayı sanatçılara plaket verdi. Plaket törenin ardından konuşan Başkan Yardımcısı Böyüktaş, Büyük usta Ali Ekber Çiçek’in türküleriyle büyüdüklerini söyleyerek, kendisini saygıyla andıklarını belirtti.

Ali Ekber Çiçek Kimdir?

Ali Ekber Çiçek,  1938 yılında Erzincan’ın Ulalar köyünde doğdu. 1939’daki Erzincan depreminde babası öldü. Çok küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye başladı. Potim İsmail Dede ve Emin Tabak Dede’den ilk bağlama dersleri aldı. İlkokuldan sonra maddi olanaksızlıklar nedeniyle öğrenimi sürdüremedi. Yaşamını sağlayabilmek için değişik işlerde çalıştı. Ancak müzikle bağını hiç koparmadı. İlk gençliğinde İstanbul’a giderek dönemin birçok ünlü halk müziği isimleriyle tanıştı ve kendini geliştirdi. Askerlikten sonra müzik ve bağlama bilgisini pekiştiren Çiçek, 1954 yılında Muzaffer Sarısözen tarafından beğenilince Ankara Radyosuna girdi. Bir süre burada çalıştıktan sonra, görevini 1960’dan sonra da İstanbul Radyosu’nda sürdürdü. Radyoda çalıştığı dönemde yaklaşık 400 türküyü seslendiren ve geniş dinleyici topluluklarına ulaşan Ali Ekber Çiçek, kendinden sonra gelen birçok bağlama ve ses sanatçısını etkiledi. Sanatçının derlediği ya da bestelediği türkülerin birçoğu halk müziğinin klasikleri arasında yerini aldı. Hakkında bir de belgesel hazırlanan Ali Ekber Çiçek, Türkiye ve Türkiye dışında birçok konser ve seminere katıldı, birkaçı Amerika ve Fransa’da olmak üzere onlarca albüm hazırladı. Başta “Haydar Haydar” olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemeci Ali Ekber Çiçek yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti.

 

📆 27 Nisan 2011 Çarşamba 15:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR