MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Ramazan Sancaktepe’de Bir Başka Yaşanır…

Ramazan Sancaktepe’de Bir Başka Yaşanır…Sancaktepe Belediyesi Geneneksel Ramazan Ayı Etkinlikleri çerçevesinde “Gönüller Buluşuyor “ ismiyle Sancaktepelileri bir araya getiriyor.

İlk açılış programı için akşam namazından sonra Sancaktepe Protokolü, Mehteran eşliğinde Samandıra Ebu Bekir Camii’den Mustafa Karaşahin İlköğretim Okulu’na kortej yürüyüşü ile geçti. Yürüyüşün ardından program açılış konuşmasını gerçekleştiren Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Cankatar, Ramazan ayının Sancaktepeli vatandaşlara hayırlar getirmesini diledi.

Mübarak Ramazan Ayı boyunca 19 mahallede halkla buluşacak olan Sancaktepe Belediyesi Razaman Tırı’na Osmangaziler yoğun ilgi gösterdi. Çocukların en sevdiği Karagöz Hacivat perde oyunu sahne aldı. Doyumsuz dakikalar geçiren çocuklar ardından Nasrettin Hoca’nın hem güldüren ve eğlendiren eğitici fıkralarıyla kahkahaya boğuldu. Daha sonra sırayla Keloğlan, Kavuklu ve Pişekâr Orta oyunları sergilendi. Çocuklar Ramazanın ayı iklimine uygun olarak doyasıya yaşadı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Osmangazililer, Türk Tasavvuf Musikisi’nin sevilen sesi Yahya Soyyiğit’in birbirinden güzel ilahileriyle kendinden geçti. Sema gösterileri Yahya Soyyiğit’in ilahilerine renk kattı. Semazenlerin sema gösterimini pürdikkat izleyen Osmangazililer, Ramazan Ayı’nı asıl ruhuna göre geçirmenin keyfini bir kez daha yaşadı.

Prof. Dr.Mehmet Emin Ay Ve Mustafa Demirci İle Gönüller Buluştu

Sancaktepe Belediyesi Samandıra Kültür Merkezi, Türkiye’nin çok sevdiği iki konuğu ağırladı. Ramazan sohbetleriyle gönülleri fetheden Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay bir konferans verdi. Tasavvuf Musikisinin güçlü sesi Mustafa Demirci ise beğenilen ilahileriyle Sancaktepelileri büyüledi.

Konferans öncesi Şehzade Cami İmamı Temel Erbay Hoca Efendi’nin okuduğu sözlerin ve bestelerin en güzeli Kur’an tilaveti ziyafeti ile başlad

sancaktepe-ramazan1

Kur’an tilaveti sonrası gerçekleştirilen konferansta Prof.Dr Mehmet Emin Ay ,Mustafa Demirci’nin Ramazan Ayı ile ilgili sorularına cevap verdi. Ramazan Ayı’nda tutulan bir gün orucun başka aylarda tutulan orucun bir ayına bedel olduğun ifade eden Emin Ay,Razaman’da herkesin orucunu eksiksiz tutması gerektiğini vurgularken konuşmasına şöyle devam etti;”Eğer bir kişi yalanla iş yapmaya devam ediyorsa ve kötü söz söylüyorsa Rabbimizin bu kişinin aç kalmasına ihtiyacı yoktur.Asıl olan Peygamberimizin bize nasıl oruç tutmamız gerektiğini istiyorsa o şekilde orucumuzu tutmalıyız “dedi.

İnsanlar, Allah hoşnut olsun ve mutluluk duyduğu için oruç tuttuğunu dile getiren Ay, Allah’ın “Oruç benim içindir. Oruçlunun mükâfatını ben vereceğim “ayeti ile orucun dininizde özel bir ibadet olduğunu kaydetti.

Emin Ay, çocuklarımızın küçük yaşta oruç ibadetine alıştırılması ve çocuklarımızın oruç tutmak için teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasına devam eden Ay, sosyal hayata orucun faydalarından bahsederek şu sözlerle konuşmasını bitirdi “;Ramazan Ayı Kuran ayıdır. Ramazan ibadet ayıdır. Ramazan ayı paylaşma ayıdır. Eğer paylaşılmıyorsa oruç kişisel bir ibadet olarak sadece kendisine has kalır.”

Galeri
📆 26 Ağustos 2009 Çarşamba 14:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR