- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Hırsızistan, Kartal’da Sahnelendi

Tuncay Özinel Tiyatrosu’nun herkesin hırsız olduğu bir ülkeyi anlatan ”Büyükler için Masal, Hırsızistan” adlı oyun Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde halkın beğenisine sunuldu.

Keşan Kaymakamı tarafından propaganda yapılıyor iddiaları ile sahnelenmesine izin verilmeyen Tuncay Özinel Tiyatrosu’nun hırsızların yaşadığı Hırsızistan adlı bir ülkeyi anlattığı “Büyükler için Masal, Hırsızistan” adlı oyun Kartal Belediyesi’nin davetiyle Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak halka sergilendi.
Ünlü Tiyatrocu Tuncay Özinel’in yazıp yönettiği aralarında, hafızalardan silinmeyen Hababam Sınıfı serisinde Güdük Necmi olarak halkın kalbinde yer edinen Halit Akçatepe’nin ve usta oyuncuların yer aldığı oyun protokolün yanı sıra izleyiciler tarafından da büyük bir beğeniyle izlendi.
Vatandaşların çoğunun hırsızlardan, hırsız olmayan insanların azınlıkta kaldığı Bir masal ülkesi olan Hırsızistan’da yaşayan, babası da çok iyi bir hırsız olan Safi Bey’in hayatını anlatan oyun; ince esprileriyle hem güldürdü, hem düşündürdü. İki perdelik oyunda alkışlar ve kahkahalar hiç eksilmedi.

Oyun sonunda alkışlar arasında kısa bir konuşma yapan ünlü tiyatrocu Tuncay Özinal:” ne yazık ki ülkemiz bir karanlığa doğru çekiliyor. Bunu görüyoruz. 1933 yılında Hitler seçimle iş başına geldi. İş başına geldiği zaman önce üniversitedeki kominist profesörleri görevden aldı, hiç kimse sesini çıkarmadı. Arkasından sosyalist profesörleri görevden aldı, yine hiç kimse sesini çıkarmadı. Arkasından sosyal demokrat profesörlerini görevden aldı, yine hiç kimse sesini çıkarmadı. Liberal profesörlere sıra geldiğinde zaten sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.
Hitler’in nasıl bir korku imparatorluğu kurduğunu hepimiz biliyoruz tarihte okuduk. Biz hayatımız boyunca korku imparatorluğuna karşı olduk ve sesimizi daha da yükselterek yine karşı olmaya devam edeceğiz. Çok önemli bir şey söylemek istiyorum eğer demokrasi kötü bir şey olsaydı Atatürk kendisine teklif edilen ve ısrar edilen padişahlığı ve halifeliği kabul ederdi. Bizim sesimizi çıkarmamız bu ülkede birçok şeyin değişmesine yarayacaktır. Bizim sesimizi çıkarmamızla birlikte korku imparatorluğu da son bulacaktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a, oyunun belli bölümlerinde düzeltmeler yapan Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil’e teşekkür eden Özinal, bizi sizlerle buluşturduğu için Kartal belediye başkanı Dr.Altınok Öz’e çok teşekkür ediyorum dedi.
Oyunda ünlü tiyatroculardan Halit Akçatepe’ye Kartal Belediyesi Kültür Komisyonu Başkanı Osman Güdü tarafından ve Tuncay Özinel’e, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kumral tarafından birer Kartal plaketi verildi.

Tüm oyunculara performanslarından dolayı teşekkür eden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz kısa bir konuşma yaparak, hırsızlardan ve hırsızlıklardan uzak, temiz, adaletli, ahlaklı, şeffaf ve dürüst toplumlara her ülkenin olduğu gibi bizim ülkemizin de ihtiyacı var. Bu amaca ulaşabilmek için toplumun her ferdi üzerine düşen görevleri yerine getirdiği takdirde, özlemini duyduğumuz çağdaş, modern ve temiz toplumlardan oluşan bir ülke oluşturulabileceğinin altını çizdi.

Sanatçılar da, başkana hem anlamlı konuşması, hem de sanata ve sanatçıya verdiği değerden dolayı teşekkür ettiler.
Haber: Mefharet Keleş