MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » CHP’li Vekillerden Silivri’ye destek ziyareti
CHP’li Vekillerden Silivri’ye destek ziyareti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Milletvekilleri Süheyl Batum ve Ali Özgündüz, Silivri Cezaevi önünde Vardiya Bizde Platformu üyelerinin kurduğu çadırı ziyaret ederek, yapılan eyleme destek verdiklerini açıkladılar.
Alkışlar ve “Özel görevli mahkemeler kalksın” sloganlarıyla karşılanan vekiller, burada kurulan çadırda açıklama yaptı. İlk açıklamayı yapan Süheyl Batum, “Bugün burada Vardiya Bizde Platformu’nun başlatmış olduğu ve diğer gruplarında onlara dahil olarak katılmış oldukları eyleme destek vermek için buraya geldik. Hep beraber görüyoruz ki Türkiye, önemli bir dönemeçten geçiyor. Kim ne söylerse söylesin, Türkiye yavaş yavaş bir dikta rejimine, yavaş yavaşta değil esasında hızlı hızlı dikta rejimine doğru
gidiyor. Bunun da en önemli dikta rejimine hazırlayan kurumlardan bir tanesi, çok açıklıkla söylemek lazım medya oldu, yargıdaki kurumda özel yetkili mahkemeler oldu. Özel yetkili mahkemeler, hiçbir hukuk kuralı tanımadan, tamamen siyasal iktidara bağlı olarak Türkiye’de bu dikta rejimini gerçekleştirmenin kurumları olarak işlev görüyorlar” dedi.

 
“Türkiye’de bütün davalarda bunu görüyorsunuz” iddiasında bulunan Batum, “Sadece şunu söylemek istiyorum. Oda TV iddianamesi hazırlanınca, bazı gazetecileri ve hepimizi şoke etti. Oda TV iddianamesinde bir terör eylemi sayılabilecek hiçbir şey yoktu. Kitap yazma amacı, terör eylemine bağlandı. Telefonda bir konuşma, terör eylemine bağlandı. Ama şunu hiç unutmayın, 3.5 yıl önce Ergenekon iddianamesi yayımlandığında hepimiz tekrar size hatırlatıyorum, İlhan Selçuk hakkındaki, oradaki bazı kişiler
hakkındaki iddialara tekrar dikkatinizi çekmek istiyorum; aynı şekilde idi. Hiç unutmuyorum, İlhan Selçuk’a ‘Taksim denilen yerde açık ve kapalı toplantılar düzenlemek, oraya bürokratları çağırmak, akademisyenleri çağırmak ve onlara her şeyin kötü gittiğini söyleterek toplumu tedirginlik yılgınlık içine düşürerek Ergenekon terör örgütünün önünü açmak’ diye iddianame düzenlenmişti” dedi.

 
Batum’un ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ise, “İktidar partisinin CHP’li belediyelere son derece hukuk dışı, son derece orantısız, son derece etik dışı bir baskı uyguluyor. Türkiye’de bu hukuksuzluk devam ederken sayın Başbakan dün Mısır’da söylemiş olduğu bir söz var, ‘ben laik değilim’ diyor.

 

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Mısır’da, Ortadoğu’da demokrasi dersi verirken diyor ki ‘ben laik değilim’ diyor. Sayın Başbakan doğru söylüyor.Bize göre de sayın Başbakan laik değil ama eksik söylemiş, Sayın Başbakan aynı zamanda demokrat da değil, Sayın Başbakan aynı zamanda sosyal devlete de inanan bir insan değil, Sayın Başbakan aynı zaman da adalete ve hukuka inanan bir insan değil, Sayın Başbakan Ortadoğu’da demokrasi dersi verirken kendi evini, kendi ülkesindeki insan haklarını, evrensel hukuk, demokrasiyi hiçe sayıyor ve bunu yaparken de son derece pervasız son derece fütursuzca bunları yapıyor” diye konuştu.
Yapılan açıklamaların ardından CHP Silivri İlçe Binası’na ziyarette bulunan Umut Oran, Süheyl Batum ve Ali Özgündüz, İlçe Başkanı Hüseyin Şahin ve partililerle bir araya gelerek ulusal ve yerel gündemi değerlendirdi.

 

 

İSTANBUL (İHA

 

 

📆 16 Eylül 2011 Cuma 09:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR