MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Mekanlar » Kartal’da 57 Yıldır Fırıncılık yapıyor
Kartal’da 57 Yıldır Fırıncılık yapıyor


Yapan Kardeşler 57 Yıldır Kartal’da Fırıncılık yapıyor

Kartal’ın simgeleri arasında yerini alan Yapan kardeşler Kartal da tam 57 yıldan beri baba mesleği olan fırıncılık yapıyor.

Rahmetli babası Mehmet Yapanın ilk fırınını Kartal’da Simitçi fırını olarak açtığını hatırlatan İlyas Yapan, “Rahmetli babam Mehmet efendi ilk fırınını bugün Doğa Pastanesinin yakınında açmıştı. 1953 yılında Karabük’ten Kartal’a göç ettik. Babam ilk fırınını simit fırını olarak açtı. Bölgenin en kaliteli ve lezzetli simit, halka ve poğaçayı babam Mehmet efendi imal ederdi. Daha sonra kartal Hamam Sokağa taşındık ve burada çalı ve odunla ısıtılan ekmek fırınını açtık. Daha sonra yine aynı sokaktaki ilk Modern fırını Kartal’da biz açtık. O gün bugündür kardeşlerim, çocuklarım ve yeğenlerimle birlikte baba mesleği olan fırıncılık mesleğini devam ettiriyoruz. Bizim bıraktığımız yerden çocuklarımız ve torunlarımız devam ettirecektir” diye konuştu.

Kartal’ı çok seviyor

500 bin nüfuslu Kartal’ın en eski esnaflarından olduğunu belirten İlyas yapan (66) üçü erkek, ikisi kız olmak üzere beş çocuk babası. İki kızının  Doktor, bir oğlunun Kimya Mühendisi ve iki oğlunun da dede ve baba mesleği olan fırıncılık yaptığını hatırlatan İlyas Yapan, 1953 yılından beri Kartal’da yaşadığını, İlkokulu Kartal’da bitirdiğini belirterek, “ Biz ailece fırıncıyız kardeşlerim,çocuklarım ve torunlarımda fırıncı. Üç kardeşiz ben, kardeşlerim, çocuklarım ve torunlarım Kartal’ı ve Kartal’ın güzel insanlarını çok seviyoruz.  Dile kolay tam 57 yıldır Kartal’da fırın çalıştırıyoruz.”dedi.

Yapan, bu arada askı sistemi ile fakir ailelere ekmek yardımı yapıldığını da sözlerine ekledi.

 

FETHİ SATICI

📆 16 Eylül 2011 Cuma 17:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR