MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Flaş, Genel, Toplum » CHP İl Başkanı Salıcı’nın ilk mesajı eğitime!
CHP İl Başkanı Salıcı’nın ilk mesajı eğitime!


16 milyon öğrencimizin ve 700 bin eğitim emekçisi öğretmenimizin ders başı yaptığı bir eğitim – öğretim yılı daha başladı. Öncelikle, tüm eğitim emekçilerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onların başarıları, hepimizin özlediği aydınlık ve çağdaş bir Türkiye için umut olacaktır. Ancak eğitim sistemimizin içine düşürüldüğü durum göz önüne alındığında bu umudun ne denli zor koşullarda yeşermeye çalıştığı da açıktır.

Bugün, AKP hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana özellikle eğitim sistemi üzerinde yarattığı yıkımın sonuçlarıyla karşı karşıyayız. AKP’nin eğitime yönelik her icraatının, aslında eğitim sistemini kendi ideolojisi çerçevesinde şekillendirme isteğinin bir adımı olduğu açıkça ortadadır. 2002’den bu yana 4 bakanın görev yaptığı Milli Eğitim Bakanlığı, ticarileştirmeye ve özelleştirmeye öncelik veren icraatlarıyla, maalesef eğitim sisteminin mezarını kazmıştır. AKP’nin iktidar olduğu 9 yılda; Eğitim ve öğrenim sistemi, özelleştirme uygulamalarıyla eğitimciyi köle, öğrenciyi müşteri kabul eden bir zihniyetin insafına terk edilmiştir. Kamu okulları satışa çıkarılmış, yerlerine ikame edilen özel okullar ve üniversiteler, yine kamu kaynakları ile beslenmiştir.

Eğitim emekçileri, esnek ve güvencesiz istihdama mahkûm edilmiştir. 300 bin öğretmenimiz atama kuyruğunda beklerken, bir önceki Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun atama bekleyen öğretmenlerimizin gözlerinin içene bakarak verdiği 55 bin öğretmen atama sözü, AKP’nin halka hayal satma alışkanlığının bir başka kanıtı haline gelmiştir. Kandırmacının boyutu, yalnızca 11 bin öğretmenin atamasının yapılmasıyla ortaya çıkmıştır. Vekil öğretmenlik, tam bir sömürü aracına dönüştürülmüştür. Ataması yapılmadığı için, içinde bulunduğu durumun yarattığı bunalımla hayatına son veren öğretmenlerimizin sayısı maalesef 24’e çıkmıştır. Yıllar içinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi artıyor gibi görünse de gerçekte eğitime ayrılan payın Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranı aynı düzeyde kalmaya devam etmektedir. Bütçeden eğitime ayrılan payın yaklaşık yüzde 70’i personel giderlerine harcanmakta, eğitimin finansmanı velilerin üzerine yıkılmaktadır. Tüm göstermelik, “Velileri üzmeyin” sözlerine rağmen, bu yıl da durum değişmemiştir.

Etiketler: , , ,
📆 19 Eylül 2011 Pazartesi 17:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR