MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet » İbrahim Tatlıses’in tedavisinde el robotu kullanılacak
İbrahim Tatlıses’in tedavisinde el robotu kullanılacak


Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon:
“İbrahim Bey’in son durumu gayet iyi. Yapılan çalışmalara büyük bir istekle katılmakta. Bunun neticesinde de iyileşmesinde ciddi mesafeler almaktayız

Uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in sol elinin tedavisi için el robotu kullanılacak. Sanatçının son durumunun iyi olduğunu belirten doktoru Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, “Yapılan çalışmalara büyük bir istekle katılmakta. Bunun neticesinde de iyileşmesinde ciddi mesafeler almaktayız” dedi.

Maltepe’deki Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi süren İbrahim Tatlıses’in sağlığına kavuşması için farklı bir yöntem denenecek. Tedavide kullanılacak “el robotu” ile Tatlıses, bilgisayar ekranı yardımıyla günlük kol hareketlerini oyun oynar gibi gerçekleştirecek. Rehabilitasyon merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Romatem Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı, Dr. Köksal Holoğlu ve Tatlıses’in doktoru Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, Türkiye’de ilk kez Tatlıses’in tedavisinde kullanılacak olan el robotunu tanıttı.
Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, robot teknolojisinin son yıllarda tıpta yaygın olarak kullanılmaya başladığını belirterek, “İlk kez robotla kalp ve damar ameliyatları yapılıyor. Çok hassas ameliyatlar, işlemler gerçekleştirilebiliyor. Biz de merkezimizde kullanıyoruz. Zaten 7 yıldır yürüme rehabilitasyonunu yardımcı araç olarak kullanmaya başlamıştık. Bugünden itibaren el ve kol rehabilitasyonunda yine bunu tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanmaya geçmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

El robotunu bugünden itibaren hastaların tedavisinde kullanacaklarını belirten Prof. Dr. Kalyon, “Parmağın ufacık bir hareketini bile algılayabilen sensörler var. Bir de sanal gerçeklik ekran var. Hasta bu ekranda kendisine verilen birtakım görevleri yapmaya çalışıyor. Bu oyun tarzında da olabilir veya günlük yaşantımızdan alınmış bir kesit de olabilir” dedi.

Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, tedavi seanslarının yaklaşık 1 saat sürdüğünü ifade ederek, “Hastanın felç durumuna ve hareket kaybı seviyesine göre burada verilen görevleri ve hastanın derecesini, hareketini ayarlayabiliyor. Hastadan bu hareketleri yapması istenmektedir” ifadelerini kullandı.

İbrahim Tatlıses’in tedavisine devam edildiğini hatırlatan Kalyon, sanatçının tedavisinde el robotu ile birlikte diğer teknoloji ve yöntemleri de uygulamaya devam edeceklerini ifade etti. Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, ünlü sanatçının son durumunun gayet iyi olduğunu da belirterek, “Yapılan çalışmalara büyük bir istekle katılmakta. Bunun neticesinde de iyileşmesinde ciddi mesafeler almaktayız. Biz gidişattan, gelişmelerden memnunuz. İbrahim Bey bize 2 Haziran’da gelmişti. Bu tedaviye bugünden itibaren
başlanacak” dedi. Öte yandan el robotu seanslarının saat ücretinin 200 TL olduğu belirtildi.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , ,
📆 21 Eylül 2011 Çarşamba 13:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR