MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Politika » Çiçek’ten demokraside saydamlık ve hesap verebilirlik vurgusu
Çiçek’ten demokraside saydamlık ve hesap verebilirlik vurgusu


Meclis Başkanı Cemil Çiçek, kamu mali yönetiminde hesap verebilirlik ve saydamlığın demokrasi ve adil yönetimin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Son dönemde dünyanın hemen her yerinde toplumların daha fazla demokrasi talep ettiğini aktaran Çiçek, Türkiye’de de bu anlamda önemli adımlar atıldığını dile getirdi. Demokrasi ve adil yönetimin en önemli şartlarından bir tanesinin kamu maliyesinde saydamlık ve hesap verebilirlik olduğunu vurgulayan Çiçek, Türkiye’de Anayasa ve yasada yapılan değişikliklerle Sayıştay’ın gücü ve etkinliğinin artırıldığını söyledi Çiçek, yapılan değişiklikle kamu kaynağı kullanan tüm kurumların Sayıştay’ın denetimine tabi olduğunu aktardı.

Asya Sayıştayları Birliği (ASOSAI) ile Avrupa Sayıştayları Birliği’nin (EUROSAI) ortaklaşa düzenledikleri “ASOSAI – EUROSAI Birinci Ortak Konferansı” başladı. Konferansın açılışına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, ASOSAI Başkanı Muhammad Akhtar, EUROSAI Başkanı Guilherme Perreir d’ Oliviera, Sayıştay Başkanı Dr. Recai Akyel ve yerli yabancı davetliler katıldı.

Toplantı açılışında konuşan Cemil Çiçek, tarih boyunca Avrupa ve Asya’nın yüzyıllarca birbirini tetikleyen ve etkileyen iki büyük medeniyeti ve iki farklı kültürü temsil ettiğini dile getirdi. Gerek farklılaşan gerek benzeşen yönleriyle bu iki kıtanın tarihte olduğu gibi bu gün de birbirini bütünleyen ve değer katan iki önemli coğrafya olduğuna dikkat çeken Cemil Çiçek, “Tarihi gelişim süreci içinde, milli egemenlik, demokratik parlamenter sistem, parlamento ve sayıştay birbiriyle çok yakından ilgili kavram ve kurumlardır.” diye konuştu.

Sayıştayların milli egemenliğin en belirgin yansıması olan bütçe hakkının etkili bir şekilde kullanılmasına katkı sağlama görevini üstlendiğini aktaran Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Yerine getirdikleri işlevler itibariyle sayıştaylar kamu idarelerinin güçlü temeller üzerinde sürekli gelişmesinde önemli katkılar sunmaktadır. Bu katkıların artırılması, dünyadaki tecrübe ve bilgi birikiminden en iyi şekilde istifad etmeyi gerektirmektedir. Bunun en iyi yöntemi ise kurumlarımızın kendi aralarında sürekli işbirliğine dayanan etkileşim içersinde olmalarıdır.” şeklinde konuştu.

Kamu mali yönetiminde saydamlık ve hesap verebilirliğin demokrasi ve adil yönetimin önemli göstergesi olduğunu belirten Çiçek, “Hakiki manada halk adına yönetimden söz edebilmek, halka ve halkın temsilcilerine hesap vermekle mükün olacaktır. Saydamlık idarenin hesap verebilirliğini, halkın beklenti ve talepleri doğrultusunda hareket etmesini ve amaçlarına etkin bir şekilde ulaşmasını güvence altına alan önemli bir şarttır.” diye konuştu.

Saydamlık ve hesapverebilirliğin sağlanmasında ciddi güçlükler yaşandığını aktaran Meclis Başkanı, “Dünya bu gün hala enerjisinin önemli bir kısımını küresel mali ve ekonomik krizlerle mücadele ederek harcamak zorunda kalıyorsa bu alanda çok ciddi sorunlar var demektir. En köklü demokrasilerde bile gerek özel gerek kamu sektörünün sistematik hata, zaaf ve risklerinin ortaya çıkarılmasını sağlayacak şekilde şeffaf olmadığı, denetim ve gözetim işlevlerinin zayıf kaldığı, halkın doğru bilgilendirilmediği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde bütün dünyada demokrasilerin güçlendirilmesi çabalarının yoğunlaştığını ve hemen her toplumun daha fazla demokrasi talep eder hale geldiğine işaret eden Çiçek şöyle konuştu: “Halk adına hareket eden, şeffaf, hesap verebilir, güçlü ve güvenilir bir idareye ulaşmak için hemen her toplum bu günek adar ciddi bedeller ödedi. Çok sayıda insanın hayatına mal olsa da bu bedelleri ödemeye devam etmektedir. Zira şeffaf olmayan ve hesap vermeyen yönetimlerin halklarının huzur, güven ve refaha kavuşturamadıkları bu gün yaşadığımız olaylarla çok daha iyi anlaşılmaktadır.”

Türkiye’nin son dönemde demokrasiyi güçlendirmek adına önemli adımlar attığını ve hemen her alanda köklü değişiklikler gerçekleştirildiğini hatırlatan Cemil Çicek, “İftihar etmeliyim ki bu atılan adımlar ülkeyi daha güçlü, itibarlı ve daha istikrarlı hale getirdi.” dedi. Bu reformlar arasında Sayıştay’ın güçlendirilmesi ve etkinliğinin artırılmasının ağırlıklı bir yer tuttuğunu dile getiren Çiçek, Parlamento ve Sayıştay ilişkilerinin daha sağlam bir zemine oturtulduğunu bildirdi. Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “2003 yılındı yaptığımız Anayasal ve yasal değişikliklerle Sayıştay’ın denetim alanı kamu kaynağı kullanan tüm kurumların hesaplarını kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Sayıştay kanunu ile de denetimde etkinliği artırmanın temel amaçları olarak Sayıştay’ın bağımsızlığı ve bilgiye erişim hakları gibi temel hususlar güçlü bir şekilde düzenlenmiştir.”

ASOSAI ve EUROSAI’nin ortaklaşa ilkini düzenledikleri konferans iki gün devam edecek. Ana teması “Kamu Mali Yönetiminde Saydamlık ve Hesap Verebilirliği Sağlanmasında Karşılaşılan Güçlükler” olarak belirlenen konferansa ASOSAI ve EUROSAI Yönetim Kurulu üyesi Sayıştaylar ile, ilgili uluslararası kuruluşlardan toplam 88 temsilci katılıyor. Konferansın sonunda Asya ve Avrupa Sayıştayları Birlikleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi kurumsallaştırılması amacıyla “İstanbul Memorandumu” adlı belge imzalanacak.

 

CİHAN

📆 22 Eylül 2011 Perşembe 11:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR