MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Engelli oğullarının cenazesini günler sonra Adli Tıp’ta buldular (Özel)
Engelli oğullarının cenazesini günler sonra Adli Tıp’ta buldular (Özel)


Pendik’te, 4 gün boyunca kaybolan zihinsel engelli Tolga Zorba’yı (25) arayan ailesi, gencin cesedini Adli Tıp Kurumu’nda buldu. E-5 karayolunda bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Zorba’nın yakınları, “Olayın koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Kendi çabamızla evladımızın cenazesini bulabildik. Bundan sonra daha koordinasyonlu bir şekilde hareket edilmesini istiyoruz.” dedi.

Olay, 15 Eylül Perşembe günü Pendik’te meydana geldi. Ailesiyle birlikte misafirliğe giden Tolga Zorba isimli zihinsel engelli genç, bir süre sonra gezmek için evden ayrıldı. Yakınları tarafından aranan ve bir türlü bulunamayan Tolga için ailesi seferber oldu. Acılı aile polis ekiplerine ihbarda bulundu, birçok yere kayıp ilanı astı. Aynı zamanda Pendik ve Kartal’daki hastaneleri de arayan ancak Tolga’ya bir türlü ulaşamayan aile, çaresiz şekilde evlerine döndü.

Bu arada, kayıp ilanı verildikten yaklaşık 5 saat sonra evine dönmek için kendi çabasıyla E-5 karayoluna çıkan Tolga’ya, karşıdan karşıya geçmek istediği sırada bir araç çarptı. Çarpmanın etkisiyle olay yerinde yaşamını yitiren genç, üzerinde kimlik çıkmadığı için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Bu sırada Tolga’yı her yerde arayan ailesi ve yakınları 4 gün sonra Zorba’nın bir hastaneye getirildiğini daha sonra da Adli Tıp morguna gönderildiğini öğrendi. Çeşitli girişimlerin ardından Adli Tıp morgundaki cesedin 25 yaşındaki Tolga’ya ait olduğunu öğrenen aile, büyük üzüntü yaşadı.

Tolga Zorba’nın dayısı Hüseyin Gülle, emniyet ve sağlık ekipleri arasındaki koordinasyon eksikliğine sitem etti. Gülle, “Biz 4 gündür Tolga’yı arıyoruz. Şüphesiz emniyet yetkilileri ellerinden geleni yapıyorlar ancak bizim girişimimiz sonucu evladımızın üzerinde kimlik olmadığı için 4 gün Adli Tıp morgunda beklediğini öğrendik. Biz daha önce bölge hastanelerine ve gerekli yerlere bilgi, belge bıraktık. Tolga için kayıp ilanı da astık. Ancak kendi çabamızla evladımızın cenazesini bulabildik. Bu olayın örnek olmasını istiyoruz. Böylece bundan sonra daha koordinasyonlu bir şekilde hareket edilmesini istiyoruz “ şeklinde konuştu.
Adli Tıp Kurumu morgundan alınan Tolga’nın cenazesi, Esenler Sütkardeşler Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

 

CİHAN

📆 22 Eylül 2011 Perşembe 11:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR