MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Spor » İstanbullu hacı adayları dualarla uğurlandı

İstanbullu hacı adayları dualarla uğurlandıİstanbul’dan kutsal topraklara giden ilk hacı kafilesini havalimanında yakınları ve aileleri uğurladı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı tarafından dualar eşliğinde Mekke’ye gönderilen hacı adaylarından bazıları göz yaşlarına hakim olamadı. Hac yolculuğu öncesinde hacı adaylarına hitaben bir konuşma yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Aziz hacılarımız ve onların muhterem yakınları bu akşam güzel şehrimiz İstanbul’umuzdan şehirlerin en mübareği en kutsalı olan Mekke’ye Medine’ye en sevdiğimiz insanlarımızı, yakınlarımızı uğurluyoruz.

Her yolculuğa çıkış, her yakınımızdan ayrılış bizde bir hüzne vesiledir ama bu akşam hacılarımızı uğurlarken hüzünlü değil bilakis sevinçliyiz. Onlar yolculukların en güzeline çıkıyorlar. Ve yüce Allah’ın misafiri olmak üzere onun evine Kâbe’yi ziyarete gidiyorlar ve hacı olmak niyetiyle bugün yola çıkıyorlar. Bu akşam hacılarımız mutlu, coşkulu. Uzun yıllardır hasretle bekledikleri yola çıkmak üzereler. Ve bu yolculuğa yüce Peygamberimizin bayraktarlığını yapmış olduğu Eyüp El Ensari’nin toprakları olan İstanbul’dan gidiyorlar. İnşallah bu yolculuk boyunca temizlemek istediğiniz gönlünüzü ve ruhunuzu tertemiz kılarak bu yolculuğunuzu tamamlayıp evinize dönersiniz. Ve sizlerden isteğimiz dualarınıza bizleri de İstanbul’umuza da dahil edin. Bütün insanların sağlığı, bereketi, huzuru ve barışı için dua edin. Ülkemizin birliği, dirliği ve kardeşliği için dua edin” dedi.

Kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına uyarılarda da bulunan İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ülkemizde bu sene hacca bir milyon civarında başvurunun bulunduğunu ancak, 90 bin kadar vatandaşın hacca gidebildiğini dile getirdi. Çağrıcı şöyle devam etti: “Hocalarımız size orada ibadetlerin incelikleri ile ilgili bilgileri aktaracaklar. Oradaki hocaların bilgilerine güvenin. Kimse kafasından fetva üretmesin. Aklınıza gelen insana, önünüze çıkan insana soru sormayın. Bunlar sizin için de sıkıntı çıkartıyor. Bizim için de. Sizden ricam kendinizi ibadete kilitleyiniz. Hac ibadeti başlangıçtan beri meşagatli bir ibadet olmuştur. Gidilen 500 bin kişilik bir şehirde 5 milyon insana hizmet edilmek zorunda kalınıyor. Aynı anda milyonlarca insan bir yerden bir yere naklediliyor. Böyle olunca hiç kimsenin aşamayacağı zorluklar ortaya çıkıyor. Bu tür zorlukları umursamayanız. Böyle şeylere kafanızı takmayın.” Ben de hacca gitmek istiyorum İlk defa hacca gideceğini dile getiren Hüseyin Genç, çok heyecanlı olduğunu ve bu mutluluğu Allah’ın herkese nasip etmesini dilediğini kaydetti. Kutsal topraklarda bol bol dua edeceğini aktaran Genç, çeşitli hediyeler ile döneceğini vurguladı.

Genç’in torunu Esranur Coşkun’dan ise ilginç bir yanıt geldi. Kendisinin de hacca gitmek istediğini söyleyen 7 yaşındaki Esranur “Peygamber Efendimizi görmek istiyorum.” diye konuştu. 5 senedir bekliyorum Hacca gitmek için 5 senedir beklediğini belirten bir başka hacı adayı ise “Allah duamı sonunda kabul etti. Milletim için, ülkemize barış gelmesi için dua edeceğim.” ifadelerini kullandı. “Kurban olduğum Allah bize kutsal toprakları görmeyi nasip etti.” diyen Zeliha Gündoğdu isimli hacı adayı da, “Orada Allah’tan dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara ödeme gücü isteyeceğim. Af dilemeye gidiyorum.” diye konuştu. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 4 kafile 4 uçakla 664 hacı adayı 20 din görevlisi ile beraber kutsal topraklara uçarken, Atatürk Havalimanı’ndan da 582 hacı adayı 18 din görevlisi ile birlikte Suudi Arabistan’a gitti. Diyanet işleri Başkanlığı bu sene her hacı kafilesinde bir bayan görevlendirdi.

 

CİHAN

📆 30 Eylül 2011 Cuma 10:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR