MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Flaş, Genel » Allah o günleri bir daha göstermesin

Allah o günleri bir daha göstermesinİstanbul’un Düşman İşgalinden kurtuluşunun 88. Yıl dönümü bütün yurtta ve KKTC’de olduğu gibi Kartal’da düzenlenen sade bir törenle kutlandı.

Kartal Tören Alanında gerçekleştirilen törene Kartal Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 2.Zıhlı Tugay Komutanı Tuğ General  Sadık Piyade, Kartal Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Ulu, Kartalspor Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Öztaner, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Av. Temurhan Yıldız,

CHP Kartal İlçe Başkanı Haydar Oğuz, MHP Kartal İlçe Başkanı Metin Özüpek, Kartursaş A.Ş.Genel Müdürü Gündüz Çapan, AK Parti Kartal Kadın Kolları Başkanı Mimar Hüsna Balcı, Has Parti Kartal İlçe Başkanı Şükrü Kontuk,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gök, İlçe Spor Müdürü İsmail Şenay, Kartal İlçe Emniyet Müdürü, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Dr.Turgut Mermertaş, Fügen Mavi, Kıbrıs Gazileri, siyasi parti temsilcileri, Mahalle Muhtarları, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşımız okundu. Çelenk sunumundan sonra günün mağna ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

İstanbul İşgâl edildi

İtiraf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmaları’na dayanarak 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işkâl, 16 Mart 1920 günü resmi işkale dönüştü.

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitmesinden sonra Rafet Bele, komutasındaki Türk Birliği İstanbul’a girdiyse de işkâlı resmi olarak kaldıramadı. 18 Eylül 1923’de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması ‘yla İstanbul Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.

Geldikleri gibi gittiler

İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri altı hafta İstanbul’dan ayrıldılar. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağını selamlıyarak şehirden ayrıldılar.

5 Ekim 1923’te şehrin Anadolu Yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 yılında coşkun bir bayram havası içinde, sevinç göz aşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul’a girdi. Allah 0 acı günleri bir daha göstermesin.

Fethi Satıcı

Etiketler: , , , , ,
📆 06 Ekim 2011 Perşembe 11:42   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR