- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kartallı Üvey Evlat mı?

Avcıları Mecidiyeköy’e bağlayan metrobüs, şimdi Kadıköy’de.

Metro ile otobüsün birleşiminden oluşan metrobüs, adeta trenin lastik tekerleklisi. Kendine ayrılan özel şeritte saatte 60 kilometre hızla yol anan metrobüs, bir saatte 300 kişiyi Kadıköy’den Avcılar’a taşıyarak, İstanbul ulaşımına büyük bir katkı sağlıyor.

Haftanın birkaç günü Kartal’dan Avcılara gidip gelen Mustafa Bey’in ifadesine göre metrobüs, “İstanbullu için bulunmaz bir nimet.”

Mustafa Bey’e göre: Eskiden Kadıköy’den Avcılar’a en az üç vasıta ile 2,5 saatte gidilir; 450 TL ücret ödenirdi. Varoşlardan gelenler, bu yolu dört hatta beş araçla üç saatte geçer; 750 TL öderdi. Şimdi ise Metrobüs var: süre bir saat, araç sayısı iki, ödenen ücretse 225 TL.

Eskiden 20 dakika ara ile çalışan otobüsler gitti. Yerine 2 dakika arayla çalışan metrobüsler geldi. Kendisine ayrılan özel şeritte saatte 60 kilometre hız yapan metrobüsler, vatandaşa konforlu bir seyahat sunuyor. Herhangi bir trafik kesişmesinin olmadığı metrobüs hattında durak ve köprülü geçişler, araç ve yaya trafiğini bir birine bağladı. Metrobüslerde her türlü konfor var. Rahat koltuk, geniş iç mekan, aydınlık ortam, soğuk ve sıcağa karşı klima.

Her ne kadar birileri “Bu yeni bir şey değil. Bu eski tercihli yol; otobüslerde ise satın alma ve teknik konularda birçok problem var” diyorsa da; tercihli yollardaki hantal, fonksiyon ve estetikten yoksun dünkü yapı bugünkü metrobüslerle asla kıyaslanamaz. Evet, 80 sonrası İstanbul’un ana hatlarında tercihli yollar vardı. Bu yollar mevcut yollardaki şeritlerin büyük beton bloklarla ayrılması ile elde edilmiş, otobüslerse o günkü mevcut otobüslerdi.

Bu günkü metrobüste ise; yol kalitesi ve otobüsün konforu eskiye oranla süper. Alçak taban, iniş ve binişlerde büyük kolaylık sağlarken, amortisörleri yolcuya uçak konforu sunuyor. 2 dakika arayla bir metrobüs gelmesi zaman kaybını ve sıkışıklığı sıfıra indirmiş. Metrobüs, belediye otobüsü değil sanki özel araç/taksi.

Asya’yı Avrupa’ya bağlayan 50 kilometrelik Kadıköy Avcılar hattı şimdi bir saat. Köprü geçişini yedi dakikaya indiren metrobüs, tren ve tramvayla da entegre. Önümüzdeki günlerde deniz ve hava ulaşımı ile de entegre olacak. Metrobüs, her gün işe gidip gelen çalışanlar ile okula gidip gelen öğrencilerin, yoğun talebi ile karşılaşıyor. İnsanlar, özel araçlarından inerek metrobüse yöneliyor. 24 metre uzunluğunda 300 yolcu taşıyan metrobüs, İstanbul trafiğini kökünden çözecek gibi.

Biz de metrobüs, uygulamasının İstanbullu için büyük bir hizmet olduğunu düşünüyor ve ister istemez soruyoruz: Metrobüs hattı Kartal’a Pendik’e hatta Tuzla’ya kadar neden uzatılmaz?

Kartallı ister istemez soruyor. “50 kilometrelik Avcılar Kadıköy hattını 1 saatte aşan Kartallı, 20 km’lik Kadıköy- Kartal hattını neden 60 dakikada aşsın? İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, metrobüs hizmetini Kartal ve Pendikliden niçin saklıyor, bilmiyor fakat öğrenmek istiyoruz.”

Tuzla, Avcılar hattı ile İstanbul’un bir ucunu diğer ucuna; iki araç, iki saat ve 225 TL ile E-5’ten çok kolay bir şekilde bağlanır. Uzak mesafe, şoför veya araç problemi Kadıköy veya Mecidiyeköy’de yapılan aktarma ile rahatlıkla aşılır. Kadıköy’ü Avcılar’a bağlayan Büyük Şehir isterse; Tuzla’yı da Avcılar’a bağlar. Kartallı başta olmak üzere Pendik ve Tuzlalı dört gözle metrobüsü bekliyor.

Zira bizde Büyükşehir’in bir parçasıyız.