- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Leonardo Da Vinci Eserleriyle Kartal’da

Kartal Belediyesi ve M1 Real Alışveriş Merkezi işbirliğiyle dünyaca ünlü italyan sanatçının dönemini aşan, hayranlık uyandırıcı icatlarının ve önde gelen sanat eserlerinin replikalari “Leonardo: Zamanin Ötesinde İcatlar” sergisi ile Kartal M1 Alışveriş Merkezin’de Kartallılarla buluştu.

Metro Grup’un katkılarıyla İtalya’dan taşınan, Leonardo da Vinci’nin  orijinal çizimlerinden yola çıkılarak tasarlanan ve çoğu gerçek ebatlarda interaktif replikalardan oluşan “Leonardo: Zamanın Ötesinden İcatlar Sergisi,” 25 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasında M1 Merkez Kartal’da sergileniyor. Sergilenen makineler, beş bölümde gruplanıyor. Bunların dördü, Leonardo Da Vinci’nin hayranlık duyduğu, doğadaki temel maddeler ateş, su, toprak ve havayla  bağlantılı. Beşinci grup olarak sanatçının tasarladığı diğer mekanizmalar ise hareketi enerjiye çeviren sistemler, dişliler, kaldırma sistemleri ve günümüzde halen otomobillerde kullanıla; hareketi bilyelerle taşıyan sistemler olarak sergilenmektedir. Serginin açılışına Kartal Belediyesi birim müdürleri, meclis üyeleri, belediye personeli ve Metro group yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Metro Grup Alışveriş Merkezi Müdürü Selcuk Koçak, açılışını yaptığı konuşmada sanatseverleri ve ziyaretçileri böyle bir sergide buluşturmaktan mutluluk duyduğunu belirterek; katkılarından dolayı Kartal Belediyesi’ne teşekkür etti. Koçak’ın konuşmansın ardından  Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülseren Böyüktaş söz alarak, “Kartal Belediye Başkanı adına sizlere teşşekür ediyorum. Dünyaca ünlü bir ressam, bilim insanı Da Vinci’nin eserleri ve icatlarını  Kartallılarla buluşturan alışveriş merkezi yönetimine çalışmalarından dolayı teşşekür ediyorum. Bizler de Kartal Belediyesi olarak öğrencilerin sergiye gelmesinde okullara ulaşım desteği sağlayacağız” dedi. Bilgi ve sanatı bütünleştiren sergiye çok sayıda vatandaş ve çocukların ilgi göstermesi bekleniyor.