- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

İlk dondurulmuş hayvan müzesi Pendik’te açıldı!

Açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’inde katıldığı Türkiye’nin ilk dondurulmuş hayvan müzesi olan Doğa Bilim Müzesi Güzelyalı Mahallesi’nde meraklılarını bekliyor.

Türkiye’nin ilk dondurulmuş hayvan müzesinin açılışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kaymakam Cafer Odabaş, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılıştan önce söz alan Bakan Eker, müzeciliğin tabiat ve hayvan varlıklarının  üzerinden yapılması, tabiatla yeni kuşakların tanışmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Türkiye’de bir ilk!

Bu müzenin Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Eker, “Doğayla çocukların ve büyüklerin iyi ilişki içinde olması, beden ve ruh sağlığı açısından çok önemlidir.”dedi. Konuşmanın ardından açılış yapılan müzeyi tüm davetliler gezdi.

650 dondurulmuş hayvan

Kendi imkanlarıyla oluşturduğu 180 çeşitten 650 adet dondurulmuş hayvanı sergileyebilmek amacıyla bir müze yapmaya karar verdiğini söyleyen müze sahibi Ahmet Hamza, sponsor Yasemin Kumral Şimşek ve Pendik Belediyesine teşekkür etti. Kanatlı hayvanlardan sürüngenlere birçok çeşitin bulunduğu müzeyi daha önce Başkan Kenan Şahin ziyaret etmiş, hayranlığını dile getirmişti.

Kumral, ‘ Yıllar süren bir çalışmanın ürünüdür.’

Müzenin hizmete girmesinde maddi manevi katkı sağlayarak sponsor desteği de sağlayan,  Kartal Özel Ahmet Şimşek Koleji Kurucusu, Eğitimci ve Sanatçı Yasemin Kumral Şimşek, ‘650 adet doldurulmuş hayvandan oluşmuş, doğayı ayağınıza getiren bu müze, Veteriner Ahmet Hamza’nın ”Hayvanat Bahçesi zaiyatlarını değerlendirmesi sonucu” yıllar süren titiz bir çalışmanın ürünüdür. Halkımıza hayırlı olsun ’ dedi.