- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Wushu’da İstanbul birinciliği

Gençler Bay-Bayan Wushu Sanda ve Taolu İstanbul Şampiyonası’na katılan Sancaktepe Belediyespor birinci oldu. 12 Sporcu ile şampiyonaya katılan Sancaktepe, 4 birincilik, 1 ikincilik ve 2 de üçüncülük elde ederek takım halinde İstanbul birincisi oldu. 

17-18 Aralık 2011 tarihleri arasında Bağcılar Olimpik Kapalı Spor Salonunda yapılan Gençler Bay-Bayan Wushu Sanda ve Taolu İl Temsilciliği ve İl Şampiyonası’na Sancaktepe Belediyespor adına katılan sporcuların almış oldukları dereceler takım olarak il birinciliğini getirdi.

Şampiyonaya Sancaktepe Belediyespor Uzakdoğu sporları branşında 14 sporcu ile katılıp 7 sporcunun gösterdiği üstün gayret ve derece elde etmesi, spor otoritelerince büyük başarı olarak yorumlandı. Sancaktepe’nin uzak doğu sporlarında elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılar spor kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilerek başarılardan övgü ile söz ediliyor.

Gençler Bay-Bayan Wushu Sanda ve Taolu İl Temsilciliği ve İl Birinciliği Şampiyonasına katılan sporcuların elde ettiği başarı ve almış oldukları dereceler:

 

GENÇ ERKEKLER SANDA

Adı Soyadı

D.Tarihi

Kg.

DERECESİ

1. Yunis GÜLTEKİN

1996

48

İstanbul İl Birincisi

2. Burak YAVUZ

1994

52

İstanbul İl Birincisi

5. Gökhan DEMİR

1994

70

   İstanbul İl Üçüncüsü

 

GENÇ BAYANLAR SANDA

1. Yasemin CÖMERT

1995

45

          İstanbul İl Birincisi
2. Kübra AKBULUT

1995

52

          İstanbul İl Birincisi
4. Sevgi DİRİ

1995

56

          İstanbul İl İkincisi
6. Buse YILDIZ

1995

+65

  İstanbul İl Üçüncüsü

 

Sancaktepe Belediyespor Uzakdoğu Sporları Takım Antrenörü Mustan Özkaran, sporcuların aldığı başarının son derece önemli olduğunu belirterek, şampiyonadan dört birincilik çıkarmanın büyük başarı olduğunu vurguladı. Özkaran, genç sporculara başarılarının aratarak devam edeceğini de altını çizdi. Özkaran, “Planlı, programlı, disiplinli ve düzenli bir antrenman çalışması yapıldığından bu başarılar tesadüf değildir. Çalışmalar aynı gayret ve azimle devam ediyor” dedi.

Wushu, Çin savunma sanatlarının genel adı olarak biliniyor. Çin dışında genel de Kung Fu olarak tanımlanan spor türleri de buna dâhil ediliyor. Çince; Kung Fu terimi ‘beceri” anlamına geliyor, buna karşılık Wushu ‘savaş sanatı’ anlamına geliyor. Saldırı ve savunmanın yanında, akrobasi ve baleye benzer kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi Wushu altında toplanıyor.