- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Peygamber Sevgisinin Yerini Pokemon’lar, Harry Potter’lar Aldı!

Tuzla Belediyesinin Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Sohbet’ programına katılan Edebiyat araştırmacısı ve yazar Prof. Dr. İskender Pala, günümüz toplumunda çocuklara peygamber sevgisinin yeterince aşılanamadığını söyledi. Prof. Dr. Pala, “Nasıl bir gelenekten geliyoruz, nasıl bir peygamber sevgisiyle çocuklarımızı vaktiyle büyütüyorduk da şimdi nasıl her şeyi ıskaladık, her şeyi birdenbire modern hayata feda ettik” dedi.

 

Tuzla Belediyesi’nin Sahil Tören Alanı’nda kurduğu otağ çadırında düzenlediği sohbet, yoğun ilgi gördü. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, başkan yardımcıları ve Tuzlalı vatandaşların dinlediği sohbette, ‘Peygamber Sevgisi’ üzerine konuşan Prof. Dr. İskender Pala, Hz. Muhammed’in “Sevgililer Sevgilisi” olarak yaratıldığını vurguladı. Prof. Dr, Pala, “İslam dininin, Hz. Peygamber vasıtasıyla kainatta son din olarak var olmuş olması, Hz. Peygamber aşkının bir sonucudur… Ve bu aşktan ötürü, yüzyıllar boyunca, her asırda yüzlerce şair durmadan O’nu anlatmıştır” dedi.

 

İslam Coğrafyası Peygambere Büyük Bir Sevgi Duyardı

         

Prof. Dr. Pala, Müslüman coğrafyasında Peygamber’e duyulan sevgiye, Hz. Muhammed’in sırtındaki hırkasını çıkarıp hediye ettiği “Peygamberin şairi” olarak bilinen Hassan Bin Sabbit’in şiirlerinin yanı sıra; 15. yüzyılda yaşayan Süleyman Çelebi’nin eseri “Mevlid” ile Hakani Mehmet Efendi’nin, Peygamber’in kutlu vasıfları ile güzelliklerini anlattığı ‘Hilye-i Saadet’i örnek gösterdi.

 

Geçmişte, toplumun her kademesinde Hz. Peygamber’e ait bir aşk ve sevginin var olduğunu ve bunun dalga dalga yayıldığını belirten Prof. Dr. Pala, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Sultan 1. Ahmet’in, kendi adını taşıyan caminin içine yerleştirmek için Mısır’dan getirdiği Hz. Muhammed’in ayak izini, gördüğü bir rüya üzerine camiye koymaktan vazgeçmek zorunda kalması üzerine, peygamberin ayak izini ‘sorguç’ diye başına koyduğunu hatırlattı.

 

Her Şeyi Modern Hayata Feda Ettik

       

Günümüz Türk toplumunda Peygamber sevgisinin özellikle çocuklara yeterince aşılanamadığını ima eden Prof. Dr. Pala, “Sultan Ahmet’in şu aşkına bakın ki, devletin en üst mertebesindeki adamın Hz. Peygamber aşkına bakın ki oradan onun toplumunu ölçebilirsiniz… Nasıl bir gelenekten geliyoruz, nasıl bir peygamber sevgisiyle çocuklarımızı vaktiyle büyütüyorduk da şimdi nasıl her şeyi ıskaladık? Her şeyi birdenbire modern hayata feda ettik. Bu örnekten anlayabilirsiniz” dedi.

          

Prof. Dr. İskender Pala, “Çocuklarımıza hikayelerini, efsanelerini, tarihin anlatmadığınız bütün bu güzellikleri bir kenara bıraktığınız zaman, elbette ki çocuklarımız pokemonlarla, Harry Potter’larla, ‘Yüzüklerin Efendisi’yle büyüyüp gidecekler. Sahip olduğumuz zenginliklere, güzelliklere, değerlere ait filmler, tiyatrolar, müzikler yapılamadıktan sonra Hollywood’un filmlerine, MTV’nin müziklerine, bizi anlatmayan yayınlara mahkum edilir, kalırsınız…” diye sitem etti.