- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kayan TIR, E-5 karayolunu felç etti

Arıza nedeniyle E-5 karayolunda emniyet şeridine park edilen TIR, rampada kayınca otoyolu felç etti. Kimsenin yaralanmadığı kazada TIR sürücüsünün tamirci bulmak için olay yerinden ayrıldığı öğrenildi.

Facianın eşiğinden dönülen kaza Kartal, E-5 karayolu Ankara istikametinde meydana geldi. Hüseyin Kurt isimli TIR sürücüsü motor arızası nedeniyle 34 EM 1015 plakalı TIR’ını emniyet şeridine park etti. Kurt, arızayı kendi imkanları ile gideremeyeceğini anlayınca tamirci bulmak için ayrıldı. Lastiklerin altına takoz konulmayan TIR, bir süre sonra frenleri boşalınca eğimli olan yolda geriye doğru kaymaya başladı. Akan trafikte yaklaşık 50 metre aşağıya kayan TIR daha sonra orta refüje çarptı. Bariyerleri parçalayan TIR karşı şeride geçmeden durdu. Şans eseri hiçbir aracın çarpmadığı TIR yolun Ankara istikametinin neredeyse tamamını kapadı. Tamirci ile olay yerine geldiğinde TIR’ın kayarak yolu kapadığını gören sürücü Kurt, bu defa da aracın yoldan çekilebilmesi için vinç bulmak için olay yerinden ayrıldı. Bu sırada kapanan yolda sadece emniyet şeridinin açık kalması nedeniyle sıkışan trafikte araçlar kilometrelerce kuyruk oluşturdu. E-5 karayoluna ters yönden girerek kaza yerine gelen vinçler yardımıyla TIR tekrar emniyet şeridine çekildi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurt ise olayın nasıl meydana geldiğini bilmediğini belirterek şunları söyledi; “Aracım motor arızası yaptığı için emniyet şeridine park etmiştim, havası boşaldığı için kaydı.”

Yaklaşık iki saat boyunca durma noktasına gelen trafik akışı, hasarlı TIR’ın yol kenarına çekilmesi ile tekrar normale döndü. CİHAN