- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kartal’da Sivas Kongresi Ve Kurtuluş Savaşı Etkinliklerle Anıldı…

Kartal Belediyesi ve kısa adı SİDAD olan, Sivas Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde Sivas Kongresi ve Kurtuluş Savaşı’ndaki önemi düzenlenen etkinliklerle yeniden canlandırıldı. Ünlü şair Ataol Behramoğlu da şiirleriyle anma etkinliklerine renk katarken, Sivas Kongresi ve Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı dans gösterileri ilgiyle karşılandı. Etkinlikler sonunda SİDAD Genel Başkanı tarafından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e bir teşekkür plaketi sunuldu.

Anma programına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Hanım, başkan yardımcıları, SİDAD Genel Başkanı Yusuf Ziya Sezen, yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, Sivas dernek ve federasyon temcileri, çok sayıda davetlinin yanı sıra CHP İstanbul milletvekili Ensar Öğüt de katıldılar. Kartal Meydanı’ndaki program, yöresel sanatçı Cengiz Özkan’ın seslendirdiği Sivas türküleriyle başladı. Ardından dev sahnede temsili olarak önce Sivas Kongresi, ardından da Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı dans gösterisi seyircilerden tam not aldı. Seyircilerin oldukça duygulandıkları gözlerden kaçmazken, gösteri sonrası açılan Türk Bayrağı ve hep birlikte ayakta seslendirilen Onuncu Yıl Marşı, coşkulu alkışlarla söylendi.

Gösterilerin ardından ünlü şair Ataol Behramoğlu sahneye çıkarak kahramanlık ve vatan sevgisi konularında şiirlerini ünlü gitarist Haluk Çetin’in ezgileriyle seslendirdi. Ünlü gitaristin, Behramoğlu’nun şiirlerinden yaptığı bestelerini seslendirdiği şarkıları, seyircilerden yoğun ilgi gördü. Başkan Öz, ünlü şaire bir plaket vererek teşekkür etti. Programlarını bitiren ikili, seyircilerle sohbet ederek kitap ve CD’lerini de imzaladı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz sahneye çıkarak yaptığı konuşmasında; Sivas Kongresi’nin Milli Mücadele açısından önemini vurgulayarak, ”Sivas, Milli Mücadele ateşinin yakıldığı önemli kentlerimizden biri olmuştur. Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 90. yıl dönümünü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarını saygı ile anıyoruz” dedi. Başkan konuşmasının devamında “Sadece Sivas değil, Erzurum’u ve diğer şehirlerimizi de kültürlerini tanıtmaya festivalimize davet ediyoruz” diyerekkonuşmasını tamamladı.  Program bitiminde SİDAD Genel Başkanı Yusuf Ziya Sezen tarafından Başkan Öz’e bir teşekkür plaketi verildi. Başkan da, teşekkür ederek aldığı plaketi makam odasında gururla sergileyeceğini söyledi.