MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş Flaş !, Maltepe, Manşet, Politika » Mustafa Zengin senfoni davasından hakim karşısına çıktı!

Mustafa Zengin senfoni davasından hakim karşısına çıktı!Mustafa Zengin senfoni davasından hakim karşısına çıktı!
Maltepe Belediyesi senfoni orkestrası ihalesinde ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması Kartal 1. Ağır ceza Mahkemesinde yapıldı.

 

Hakkında “İhaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla açılan davaya ilk kez katılan Maltepe Belediye Başkanı Dr. Mustafa Zengin, mahkemede “ İhale komisyonundaki arkadaşları tanımıyorum”  dedi.

 

Maltepe Belediyesi’nde “Senfoni Orkestrası” ihalesinde “zincirleme İhaleye Fesat karıştırdıkları” iddiasıyla haklarında 5 yıldan 12 yıl’a kadar hapis cezası istemiyle dava açılan ve aralarında Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl’ün de bulunduğu 8 kişinin yargılanmalarına devam edildi.

 

Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya, Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl, Faruk Süslü, Jale Yağcı, Gül Bostan katıldı.

İhale Komisyonundakilerini tanımıyorum”

Duruşmaya ilk kez katılan Dr. Mustafa Zengin şunları söyledi “ üzerime atılı suçları kabul etmiyorum, Evren Bingöl’ün başkan yardımcısı Mehmet Bingöl’ün oğlu olduğunu biliyorum ancak, şirket ortağı olduğunu bilmiyordum, kaldı ki o tarihlerde Mehmet Bingöl başkan yardımcısı değildir. Ben İhale Komisyonu’ndaki arkadaşlardan özür dileyerek söylüyorum ki kendilerini tanımıyorum suçsuzum beraatimi isterim” dedi.

 

Zengin tutanaklara geçmeyen ifadesinde şunları söyledi “Bunların hepsi bir düzmece, bu arkadaşları gösterseniz tanımam. Bu arkadaşları tanımadığım halde nasıl olur da şunu şöyle yapın, şunu şöyle yapın derim” dedi.

 

Olayla ilgili, İBB müfettişinin içini acıttığını söyleyen Zengin, Ahmet efendi.. soyadını bilmiyorum, ben bu müfettiş hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi

 

Cumhuriyet Savcısının “ Kaç belediye’de senfoni orkestrası olduğu” sorusuna Mustafa Zengin ilçe belediyesi olarak sadece Maltepe’de ve İl Belediyesi olarak da Eskişehir’de olduğunu söyledi.

 

Mahkeme, Bingöl’de bulunan Tanık Orhan Gündoğdu’nun talimatla ifadesinin alınmasına, Artölye firmasının kuruluşundan itibaren tüm ticaret sicil kayıtlarının ve sicil gazetesi örneklerinin istenmesine,  İç İşleri Bakanlığı, Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne ve Sayıştay’a yazılan yazıların cevaplarının beklenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Duruşmayı, bir çok belediye çalışanı da izledi.

 

İddianameden

 

Birinci, ikinci ve üçüncü ihale komisyonlarının “ Kamu ihale kanuna göre, ihale komisyonunun ihale yetkilisi olan Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü olan şüpheli Faruk Süslü tarafından oluşturulması gerekirken, Belediye Başkanı olan şüpheli Mustafa Zengin tarafından oluşturulmak suretiyle Kamu İhale Kanununun 6. maddesine ve hizmet alım ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 19.maddesi, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanununun 11. ve 31. maddelerine aykırı davrandığı aykırı davrandığı” iddia edilmektedir.

 

Bilirkişi raporundan

Öte yandan, bilirkişi raporunda  “ Evren Bingöl’ün, her üç ihaleyi de alan Artölye şirketinin ortağı olduğu, anılan şirketin 10 yıllığına müdürü olarak seçildiği, 28.05.2009 tarihinde hissesini diğer ortak Orhan Gündoğdu’ya devrettiği ve şirket ortaklığı ile şirket müdürlüğünden ayrıldığı Bu hisse devir, ortaklık ve müdürlükten ayrılma işleminin Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinin 09.06.2009 tarih ve 7328 sayı ile yayınlandığı.

 

Dolayısıyla Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl’ün oğlu olan Evren Bingöl’ün şirket müdürlüğünden ve şirket ortaklığından 09.06.2009 tarihinde ayrıldığı tarih olan ayın tarihte Maltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ihale yetkilisi Faruk Süslü tarafından birinci ihalenin ihtiyaç fişi  düzenlenerek ihale işlem sürecine başlandığı ve aynı gün Belediye Başkanı tarafından da bu ihtiyaç fişinin onaylandığı, piyasa araştırması yaptırıldığı, adı geçen firmalar tarafından 09.06.2009 tarihli yazı ile fiyat bildirildiği, yine aynı tarihte yaklaşık maliyetin tespit edildiği ve ihale yetkilisi tarafından da aynı tarihte onaylandığı.

Kaynak: İlk Haber Gazetesi

Galeri
📆 17 Mayıs 2012 Perşembe 23:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR