- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Cami cemaatine temiz çorap dağıtılıyor

Erzurum Yukarı Mumcu Camii’ne yırtık ve kirli çorapla giden cemaate, camide ücretsiz olarak yeni çorap veriliyor.

 

Kokan, yırtık ve kirli çorapla namaz kılınmasının önüne geçmek isteyen Yukarı Mumcu Camii cemaati örnek bir uygulamaya imza attı. Camiye yırtık, eski veya kokan çorapla gelenler çoraplarını cami girişinde kullanılmamış yeni çorapla değiştirip namazlarını kılabiliyor. Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK)’ın öncülük ettiği temiz çorap kampanyası başladı. Camiye gelenler ‘Eski, kirli ve yırtık çoraplarınızı buradaki yeni çorapla değiştirebilirsiniz’ yazısı ve altındaki ‘Lütfen eski çoraplarınızı bu kovaya atınız’ uyarısıyla karşılaşıyor.

 

Cami imam hatibi Hüseyin Çelebi, temiz çorap uygulamasının cemaat tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Camiye namaz kılmak için yırtık, eski veya kokan çorapla gelen cemaatin cami iç kısmına konulan kutunun içerisinden istediği renkte çorabı ücretsiz alıp, eskilerini ise kutunun altındaki çöp kutusuna bıraktıklarını söyledi.

ER-VAK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Güzel ise, ‘Temizlik imandandır’ hadisi doğrultusunda kirli veya yırtık çorapla namaz kılan kişilerin camideki diğer cemaatin dikkatini dağıtmaması ve caminin içinde ayak kokusu oluşmaması için ‘çorap’ uygulamasını başlattıklarını söyledi. Güzel bu uygulamanın sürekli olarak devam edeceğini ve çorapların hayırsever vatandaşlar tarafından karşılandığını kaydetti. İsteyen bütün camilere de çorap gönderebileceklerini vurgulayan Güzel, kışın da cemaatin ayağının üşümemesi için kışlık çorap dağıtacaklarını ifade etti.

Yeni çorap uygulamasının bütün camilere de örnek teşkil etmesini isteyen Güzel, “Camilerimiz ayak kokmasın. Cemaat kirli, yırtık çorabıyla utanarak camiye gelip namaz kılmasın diye bu uygulamayı başlattık.” dedi.

(http://www.erzurumajans.com/ [1])