- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Bu Çöp Kamyonları Neden Bekletiliyor?

 

Anadolu yakasında bir çok ilçenin yaşadığı çöp boşaltma sıkıntısı ne zaman düzene girecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydınlı Katı Atık Aktarma Merkezinde ciddi bir aksaklık yaşandığı iddia ediliyor. Tesis mi yetersiz, personel maaşlarında sorun mu yaşanıyor, sebebi her ne ise yetkililer bu duruma bir an önce çözüm bulmalılar.

Kentin çöplerini toplayan çöp kamyonları boşlatma merkezine gelince saatlerce bekletiliyor. Büyükşehir yetkilileri bu duruma mutlaka çözüm bulmalı. Alınan bütün tedbirlere rağmen giderek yükselen çöp yığınları kötü bir görünüm verdiği kadar, sızan gazlar ve yeraltı sularına karışan atık sular nedeniyle doğayı kirleterek, insan sağlığını da ciddi şekilde tehdit etmekte.

Gazetemize yapılan bir ihbar da, Aydınlı Katı Atık Aktarma Merkezi’nde son zamanlarda silo araçlarının yetersiz kaldığı, önünde boşaltım için bekleyen çöp araçlarının uzun kuyruklar oluşturduğu ve bu durumda ilçelerde çöp yığınlarının artmasına neden olduğu söylendi.

İhbarın doğruluğunu araştırmak için, Anadolu Yakası, Akfırat, Kartal, Orhanlı, Pendik, Tuzla ve Sultanbeyli gibi birçok İlçelerin çöp boşalttığı Aydınlı Katı Atık Aktarma Merkezi önüne gittiğimizde gerçekten İlçelerden gelen çöp araçlarının uzun kuyruklar oluşturduğunu ve şoförlerin de bundan oldukça rahatsız olduklarını gördük.

 

Şoförler

, ”Kimsenin sorunlara çare bulmak gibi bir gayreti yok”

Ancak içeri girmemize müsaade edilmediği için tel örgüler ardında konuştuğumuz şoförler, sabahın erken saatlerinde boşaltım sırasına girdiklerinin altını çizerken:”sabah 8,30 da sıraya girip aksam saatlerine kadar bekliyoruz. Silo araçları ne yazık ki yetersiz kalıyor. Araçlar zaten az, Şileye silo boşaltımı saatler alıyor, onlar gelene kadarda bizler burada perişan oluyoruz. Sabah saatlerinden itibaren kuyruklar oluşuyor ve akşamın geç saatlerine kadar sürüyor.

 

Silo Araç Şoförleri Maaşlarını Alamıyor

 

Silo araçlarının çoğu arızalı ve tamir edilmiyor. Silo araç şoförleri de ne yazık ki çaresiz durumdalar. Silo araç şoförleri maaşlarını alamadıkları için işi yavaşlatıyorlar. Yetkililere ulaşmak istediğimizde ne yazık ki karşımız da bir muhatap bulamıyoruz. Günde 2-3 boşaltım yapmamız gerekirken burada beklemekten diğerlerine zaman kalmıyor. Buda mahallelerde çöp birikmesine neden oluyor ama ne yazık ki elimizden bir şey gelmiyor. Bizler de görevimizi yapıp burada zaman öldürmek istemiyoruz, şartlar ne yazık ki böyle ve kimsenin de buna çare bulmak gibi bir gayreti yok. Acilen silo araçlarının çoğaltılması veya bozuk araçların tamir edilmesi gerekiyor “ dediler.

 

Yetkililer, “Sorun Yok”!!!!

 

Bilgisine başvurduğumuz atık Merkez yetkilileri suçlamaları kabul etmezken:”Sıra sadece hafta başlarında yaşanmakta. Sonraki günlerde yoğunluk olmuyor. Bunun nedeni de Şile yolu hafta sonları çok kalabalık olduğu için silolar ancak hafta başı boşaltım yapabiliyorlar. Sonrasında da zaten sorun yok” diyorlar.

Kartal Haber Merkezi