MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Twitter’da #Dershanemolmasaydı Fırtınası!
Twitter’da #Dershanemolmasaydı Fırtınası!


Türkiye’nin Sosyal Medya arşivini tutan Sosyalmedya.in, #dershanemolmasaydı etiketinin Twitter gündeminde birinci sıraya oturmasıyla sosyal medyadaki “dershane” algısını araştırdı.

 

1 Eylül – 31 Ekim arasında 181 bin twitter kullanıcısı toplam 622 bin tweet paylaştığı tespit edildi. 1-11 Kasım tarihleri arasında ise 133 bin 533 kişi dershanelerle ilgili 225 bin 783 yorum paylaştı.

 

Son günlerde dershane mezunlarının yoğun şekilde paylaşım yaptığı gözlenirken 12 Kasım Pazartesi akşamı rekor sayıda tweet atıldı. Sosyalmedya.in Sosyal Medya Takip Sistemi tarafından 187 bin 362 kişinin dershaneler hakkında attığı 1.249.477 tweet arşivlendi. Twitter API kodlarının yoğunluğu kaldıramaması nedeniyle 423 bin tweet ise arşivlenemedi.

 

Her derbi maçında Twitter rekorunun kırılmasına alışan Türk Twitter kullanıcıları, #dershanemolmasaydı etiketiyle bu rekoru dörde katladı. Derbi maçlarında bir başlık altında en fazla 450 bin tweet atılırken dershaneyle ilgili etiketin hatalı yazılan versiyonlarıyla birlikte 2 milyon tweet paylaşılmış oldu.

 

DERSHANELER TOPLUMSAL İHTİYAÇ

 

1 Eylül’den bu yana atılan tweet’ler incelendiğinde, dershane öğrencilerinin hafta sonlarında paylaştığı twitter mesajları nedeniyle genelde Cumartesi ve Pazar günleri Twitter’da dershane gündeminin yoğunlaştığı görülmekte. Deshanelerin geleceği belirsizliğini korurken Twitter kullanıcılarının #dershanemolmasaydı hashtag etiketiyle yaptığı paylaşımlar toplumdaki dershane ihtiyacını da net biçimde ortaya koyuyor.

 

Twitter kullanıcılarının üniversiteye giriş hikâyelerini ve kişisel gelişimlerini de ifade eden twitter mesajları içerisinde eğitimde rekabet ve kalitenin dershanelerin sağladığı katkı ile yükseldiğine dikkat çekiliyor. Anadolu’nun en küçük ilçelerine kadar uzanan dershanelerin eğitim sistemindeki boşluğu doldururken eğitim kalitesindeki çıtayı da yükseltmiş olmasından övgüyle söz ediliyor.

 

Dershanelerin eğitim sistemine sağladığı katkı ile ilgili en çok Retweet edilen dikkat çekici Twitter mesajları:

 

Sokak Tweetcisi @SokakTweetcisi

Dershanelerin kalkması herşeyin çözüleceği anlamına gelmez. Sadece özel ders veren hocaların cebi biraz daha kabarır. #dershanemolmasaydı

 

Final Dershaneleri ‏@finaldershanesi

#dershanemolmasaydı yüz binlerce öğrenci okul dışındaki zamanını bu kadar disiplinli, programlı ve dolu geçirebilir miydi?

 

Nazlı Ilıcak @Notredamedesion

#dersanemolmasaydı imkân sahibi gençlerle yarışmak mümkün olmazdı.

#dershanemolmasaydı ozel okulda okuyan,devlet okulunda okuyanı kolayca geçer, özel hoca da tutarak en iyi lise ya da üniversiteye yerleşirdi.

#dershanemolmasaydı imtihanlara hazırlıkta eşitlik sağlanamazdı. Zira zengin özel hoca tutar, diğerleri yaya kalırdı

 

Adem Cabalak @_cabalak

#dershanemolmasaydı, eğitimimize bugünkü kaliteyi getiren rekabet ortamı hiçbir zaman oluşmazdı.

 

Ergün Demir @ergundemir

@Notredamedesion #dershanemolmasaydı bir görme engelli olan ben okulumu bitirip Batmanın köylerinde öğretmenlik yapamazdım.

 

mehmet ergen @mathsam71

#dershanemolmasaydı hakkariden, muştan, vandan üni okuyan kaç genç çıkacak diye merak ederdim

 

Töder @Toder2002

#dershanemolmasaydı bügün bir cok kimse köyünde kasabasında olacaktı genc beyinler nasıl burs alacaktı ?

 

Sınav Dershaneleri @sinav_dershane

#dershanemolmasaydı Öğrenciler büro köşelerinde ve evde özel derse muhtaç olur, bir çoğu da bu desteğe hiç güç yetiremezdi.

 

Rehberlik @rehberhoca

#dershanemolmasaydı bu vatan evlatlarına gercek REHBERLİĞİ kim yapacaktı?

 

Uğur Işılak @ugur_isilak

#dershanemolmasaydı Anadolu’nun masum ve mağdur çocukları, mağrur olanlara dersini veremeyecekti…

 

Emre Uslu @EmreUslu

Zenginler nasılsa çocuklarını bir yol bulur okuturdu (yurt dışı vs) ama #dershanemolmasaydı bizler üniversite kazanamazdık bu kadar NET.

 

Uğur dershanesi @DershaneUgur

#dershanemolmasaydı ….. olurdu? Ya sizin? Dershaneniz olmasaydı ne olurdu? Boşlukları doldurmak için söz sizde!

 

Atalay Demirci @AtalayDemirci1

#dershanemolmasaydı eğitim sistemimiz mükemmel olsaydı ya da en azından her yıl değişmeseydi o zaman dershenelere ihtiyac olmazdı rüyamı:)

 

Ertem Şener @_ertemsener

#dershanemolmasaydı buralarda olmazdım !!!

 

Erhan Başyurt @erhan_basyurt

#dershanemolmasaydı Malatya Lisesi’nden mezun olup Boğaziçi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanmam herhalde mümkün olmazdı…

 

Suat Kartal @kartal_suat

Tunceli’deki #dershanemolmasaydı Mühendis değil dağda terörist olurdum…

 

Twitter’da dershanelere destek mesajlarının yoğunlaşmasıyla birlikte dershane ve eğitim sistemine yönelik eleştiriler de gündeme geldi. Türkiye’deki sınav sisteminin ve üniversite kontenjanlarının yetersizliği tartışılırken dershane sistemine yönelik eleştiriler de dile getirildi.

 

 

 

KAÇAK VE KORSAN EĞİTİM FAALİYETLERİ ARTAR

 

Dershanelerin kapatılması gündeme geldiğinde sektördeki kuruluşların çatısını oluşturan derneklerin de görüşleri medyaya yansımıştı. Sektör temsilcilerinin de çözüm önerilerini içeren görüşler eğitim camiasının gündemini oluşturmuştu.

 

Sektörün tamamını temsil eden Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), Güven Dershane Sahipleri Derneği (GÜVENDER) ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), ortak basın açıklamasında dershanelerin okula alternatif olmadığı belirtilmişti. Sektör temsilcileri dershanelerin, özel ders imkânı bulunmayan, dar ve orta gelir düzeyindeki ailelere hizmet sunduğunu ifade etmişti. Dünyanın birçok ülkesinde bu tür kurumların yaygın olduğu, gelişme hızı yüksek olan ülkelerde yüzde 50 olan dershaneye gitme oranının bizde yüzde 8 olduğu bilgisine yer verilerek 4 bine yakın dershanenin 50 bini öğretmen 100 bine yakın personele istihdam sağladığına dikkat çekilmişti.

 

ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER’in ortak açıklamasına göre dershaneler, okul dışı zamanın kontrollü ortamlarda geçirilmesini sağlıyor. Bu kurumların kapatılması, kaçak/korsan eğitim faaliyetlerinin artması demek. Bu bakımdan dershaneleri sistem dışına çıkarmak yerine, ‘Eğitim birikiminden nasıl yararlanabiliriz?’ sorusuna cevap aranmalı. Dershanelere, gösterdikleri yüksek performans ve sundukları eğitim hizmeti ile zaman zaman okulu da aşan bir teveccüh gösteriliyor. Ancak işini çok iyi yapan bu kurumları ‘okula alternatif’ diye kapatmayı düşünmek, ortaya maddi ve manevi büyük sıkıntıların çıkmasına sebep olabilir.

 

 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN MEDYAYA YANSIYAN GÖRÜŞLERİ

 

Eğitimde dershanelerin katkısı ve gerekliliği, AB tarafından kabul edilmiş bir gerçektir.

 

Bu tür bir uygulama, durumları zaten zor olan öğrencileri daha da zor bir durumda bırakacaktır, eğitimde başarılı olma şanslarını tamamen ortadan kaldıracaktır. En önemlisi eğitimde eşitlik ilkesini ihlal etmiş olacaktır. Türkiye’de dershanelerin kapatılması düşüncesi, bütün dünyada var olan eğitim özgürlüğü prensibine aykırıdır. (George Hagitegas – AVRUPA DERSHANELER BİRLİĞİ BAŞKANI)

 

Dershane meselesinin eğitim kalitesini artırarak çözüme kavuşturacağına inanıyorum.

 

Durumu iyi olanlar zaten çocuklarına özel öğretmen tutuyor. Ama özel ders alamayacak olanlar ne yazık ki okulda alamadıkları eğitimi, dershanelerle kapatmaya çalışıyor. (Murat Yalçıntaş – İTÖ BAŞKANI)

 

Dershaneler, eğitim sistemindeki okullara rakip değil, farklı işleve sahip bir modeldir.

 

Başından beri yasal statüleriyle Milli Eğitim sistemimiz içinde yer alan dershanelerin kurucuları olarak biz de ülkemizin yararını, menfaatlerini, eğitimize faydalı olanı, her şeyin önünde tuttuk; yine tutarız. (ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER, TÖDER)

 

Dershaneler olmazsa evde özel dersler artar.

 

Öyle bir dönem gelir de isteyen öğrenci istediği okula, istediği üniversiteye, istediği bölüme yerleşecek imkanlara kavuşursa o zaman dershaneler sınava öğrenci hazırlayan kurumlar olmak yerine,  öğrencilerin okuldaki derslerine katkı yapan çalışmalara devam edebilir, diye düşünüyorum. Bu hizmeti verecek, devletin denetim ve gözetimindeki dershaneler gibi kurumlar olmazsa bu ihtiyacı evlerde özel derslerle karşılama gibi bir yol açılır ki bu da sakıncalıdır. (Fuat Köprülü – ÖZ-DE-BİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI)

 

Dershaneler hiçbir ülkede kalkmadı ki…

 

Üniversite sınavı kalkabilir, üniversiteler öğrencilerini kendileri seçebilir. Sınavlar bu şekliyle kalkabilir ancak dershaneler kalkmaz. İşlevi değişir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kalkmadı ki bizde kalksın. Çünkü insanlar okul dışında bale müzik, resim, İngilizce dersleri alıyor. Eksiklerini tamamlamak için matematik, sosyal dersi alıyor. Bunun adı bir yerde kurs bir yerde dershane. Dershanelerin fiziksel anlamda okula dönüşmesi de mümkün değil. Dershane işletmecileri okullarını da açıyorlar. (Enver Yüce – TÖDER BAŞKANI)

 

📆 13 Kasım 2012 Salı 09:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR