MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Mevzuata Aykırı Davranan Gıda İşletmelerine 14 Milyon 40 Bin TL Ceza Kesildi!
Mevzuata Aykırı Davranan Gıda İşletmelerine 14 Milyon 40 Bin TL Ceza Kesildi!


İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, mevzuata aykırı davranan gıda işletmelerine ceza yağdırdı. İl Müdürlüğü denetim ekipleri, Ocak 2012’den bu güne kadar gıda maddesi üreten, satan ve toplu tüketime sunan toplam 48 bin 363 işyerinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde; toplam 5 bin 273 işletmeye 14 milyon 40 bin 316 TL idari para cezası kesildi. 64 işletme faaliyetten men edilirken, toplam 34 işyeri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün gıda denetimleri devam ediyor. Ve­te­ri­ner Hiz­met­le­ri, Bitki Sağ­lı­ğı, Gıda ve Yem Ka­nu­nu ile Gıda Tarım ve Hay­van­cı­lık Ba­kan­lı­ğı’­na ve­ri­len yet­ki­ler çer­çe­ve­sin­de, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün 1 Ocak 2012 ile 31.10.2012 tarihleri arasında baş­lat­tı­ğı de­ne­tim­ler­de; 10 bin 113üretim yeri, 24 bin 711 satış yeri, 13 bin 539 toplu tüketim yeri olmak üzere; toplam 48 bin 363 gıda üre­tim ye­rin­de denetimler yapıldı. Gıda denetimleri sırasında, kontrol ekiplerince gıda ürünlerinden toplam 2 bin 932 numune alınarak analizleri yapıldı. Gıda mev­zu­atı­na uygun fa­ali­yet gös­ter­me­yen 5 bin 273 işyerine toplam 14 milyon 40 bin 316 TL idari para ce­za­sı uy­gu­lanırken; 64 işyeri faaliyetten men edildi, 34 iş­let­me hak­kın­da ise sav­cı­lık­la­ra suç du­yu­ru­sun­da bu­lu­nuldu.

Denetimlerin yıl boyunca süreceğini vurgulayan İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, ruhsatsız ve sağlığa aykırı şekilde üretim yapan imalathanelere hiçbir zaman fırsat verilmeyeceğini söyledi. Gıda üretimi yapacak her firmanın belirlenen kurallara uymak ve bu koşullarda üretimlerini yapmak zorunda olduğunun altını çizen Piral “Halkımızın sağlığını korumak ve güvenilir gıda arzını sağlamak amacıyla, İl Müdürlüğümüzce gıda denetimlerine büyük önem vermekteyiz. Bu konuda gerek 174 Alo Gıda hattı veya diğer tüm bize ulaşan ihbarları da zamanında değerlendirerek gereğini yapmaktayız. Gıda Kontrol Ekiplerimizce yapılan bu denetimlerin sonuçları, her ay düzenli olarak kurumumuzun internet sitesinden yayımlanmaktadır” Dedi. İstanbullulara da  uyarılarda bulunan Piral, sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi için vatandaşların etiketsiz, markasız, nerede üretildiği belli olmayan özellikle uluorta tezgahlarda satılan gıdaları kesinlikle satın almamaları gerektiğini vurguladı.

 

📆 16 Kasım 2012 Cuma 15:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR