- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

İstanbul Finans Merkezi için ilk kazma vuruldu!

Ataşehir’de yapılacak Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nin inşaatına başlandı. Kasım ayında yapılan özel proje ve rekreasyon alanı ihalesini 1 milyar 460 milyon TL ile Ağaoğlu şirketler grubu kazanmıştı. 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerine planlanan projenin 800 bin metrekarelik etabı için ilk kazma vuruldu. Projenin 50 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın büyük önem verdiği, tanıtımını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yaptığı İstanbul Finans Merkezi’nin 800 bin metrekarelik finans merkezi bölümünün yapımına başladı. Yaklaşık 1,7 milyon metrekare alanda yapılması düşünülen projenin 4,5 milyar liraya malolması bekleniyor. 3,5 yılda bitirilmesi planlanan İlk etapta büyük bankalar ile bazı özel kuruluşların da arsaları bulunuyor.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nde tarihi yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerini günümüze taşıması hedefleniyor. E-5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle Anadolu yakasının simgesi olmaya aday. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.
25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7 gün 24 saat yaşamın olacağı bir alan olarak tasarlanan merkezin, deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapıldı. Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemlerinin de yer alacağı belirtiliyor. Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.

DEV İHALEYİ AĞAOĞLU KAZANMIŞTI

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi özel proje ve rekreasyon alanı ihalesini Ağaoğlu şirketler grubu kazanmıştı. 2 Kasım’da 2012’de düzenlenen ihaleye katılan Ağaoğlu 1 milyar 460 milyon TL ile en yüksek teklifi vermişti. İhale kapsamında yüklenici firma tarafından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin tüm alt yapı çalışmaları, hafriyat işlemleri, uygulama projelerinin yapımı, ortak alanlardaki ulaşım yolları, kapalı otoparklar, teknik mahaller, metro istasyonu ve peyzaj işlerinin yapılacağı ve idareden bedel talep edilmeyeceği açıklanmıştı. Büyük projeyi belirtilen süreden daha kısa sürede tamamlamak isteyen Ağaoğlu, hafriyat işlemlerini başlattı. Bugünden itibaren başlayan çalışmalara çok sayıda iş makinesi yürütüyor. Bölgeden alınan hafriyatın denize dolgu yapılan Maltepe sahiline götürüleceği belirtiliyor.

İstanbul CHA