MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kartal’da Site Toplantıları Sürüyor!

Kartal’da Site Toplantıları Sürüyor!Kartal Belediyesi, Deprem Dönüşümü ile ilgili Site toplantılarına devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Yakacık Yaşam  Kalitesi Yükseltme Merkezi’nde Evin Sitesi sakinleriyle bir araya geldi.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Çiğdem Ertan, Gülseren  Böyüktaş,  Ali Rıza İkisivri, Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm  Müdürü Nuran  Keriş’in de katıldığı toplantı öncesinde Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü  Dr. Dilek Mete, site sakinlerine  Kartal Belediyesi’nin “atık yağların ekonomiye nasıl kazandırıldığını, elektronik atıkların toplanmasını,  pil ve evsel atıklardan oluşan çalışmaları sunum eşliğinde anlattı.

 

Site Toplantıları Devam Ediyor

 

Sunumun ardından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, site sakinlerine yönelik yaptığı konuşmada Kartal Belediyesi  olarak site çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek  sözlerine şöyle devam etti: “Kartal’da Uğur mumcu mahallesi de dahil 359 site var.  Uğur mumcu Mahallesi 775’e tabi olarak yapılmış bir  yer.  Dolayısıyla Büyük Şehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi’nin  yetki  alanında. Onun dışında Kartal’da 252 site var.  Bu 252 siteden 169’u  2001 öncesi yapılanlardır, deprem genelgesinin kurallarına uygun olarak yapılmayanlardır. 83 site de 2001’den sonra  deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmıştır. 169 sitenin bazılarında biz testler yaptık.

 

site-toplantisi-kartal

 

Kimi beton numunesi olarak C-5.6 çıktı, kimi 7-10-11-17 çıktı. Sonuçta bunların hepsi dönüşecekler. Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın dediği gibi C-20’nin altındaki bütün binalar dönüşmek zorunda. Erzincan depreminde 39 bin kişiyi kaybettik. Ardından Çaldıran, Lice, Muradiye, Gediz, Erzurum ve Van depremleri oldu. Biz deprem ülkesiyiz. Japonya’da deprem  ülkesi. Her gün sallanıyor. Japonya’da gökdelenler var. Neden can kaybı olmuyor? Çünkü deprem yönetmeliğine uygun gökdelenler yapılıyor. Depreme karşı nasıl önlem alacaklarını ilkokul sıralarında öğreniyorlar. Deprem Türkiye’de kaçınılmaz. Ne yapmamız lazım? Deprem olmadan önce tedbirimizi almamız  lazım”  .

 

“Dönüşebilen Ve Dönüşemeyen  Siteler Var”

 

Kartal’da sitelerle yapılan toplantılardan sonra dönüşebilen ve dönüşemeyen siteler olduğunu vurgulayan Başkan Öz,  “ Kendiliğinden dönüşebilenler var. İmar tadilatlarıyla dönüşebilecek olanlar var. Kesinlikle dönüşemeyen 8 ila10 site var. Bu dönüşemeyen siteler, ilave bir şeyle dönüşmek zorunda. 6306 sayılı yasanın genelgesi çıkmadan Kartal Belediyesi olarak 4 tane siteyi Ankara’ya yolladık. Yakın bir zamanda Şehircilik ve Çevre Bakanı sayın Erdoğan Bayraktar’ında katılacağı bir yıkım gerçekleştireceğiz.  Deprem Dönüşümü, bizim seçim bildirgemizde var” diye konuştu.

 

kartal-site-toplantisi

 

“Meclis’ten 500 TL Kira Yardımı Çıkardık”

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Meclis’ten deprem dönüşümü nedeniyle 500 tl kira yardımını çıkardıklarına vurgu yaparak, “ Erzincan’da 1983 yılında oluşan depremi bire bir yaşadım.  Gecenin bir saatinde karyolanın duvardan duvara gittiğini gördüm. Deprem anında kızımın odasına gidemedim. Bunları yaşamış bir insan olarak Kartal Belediye Meclisi’nden 500TL kira yardımını çıkardık. Ancak kira yardımı Ankara’dan geri döndü.  Van depreminin ardından  kira yardımını  çıkardılar “ dedi.

 

“Depreme Duyarlı Bir Belediyeyiz”

 

Kartal Belediyesi olarak depreme duyarlı bir belediye olduklarını ifade eden başkan Öz, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduk. İlçe belediyeleri içinde Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm Müdürlüğü yoktur ancak Kartal Belediyesi’nde var. Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm Müdürlüğü 169 siteyi gözden geçirdi,  ‘hangi şartlarda nasıl  dönüşebilirler’  diye çalışmalar yaptılar. Her siteyi tek tek gözden geçirdiler” şeklinde konuştu.

 

 

 

Galeri
📆 14 Şubat 2013 Perşembe 11:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR