MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Şile de Işık Üniversitesi 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi Açıldı!
Şile de Işık Üniversitesi 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi Açıldı!


Işık Üniversitesinin lise öğrencilerine ekslibris sanatını tanıtmak, bu sanat dalıyla kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek ve çalışmalarını değerlendirmek amacıyla organize ettiği 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi,Şile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonunda açıldı.Açılışa Şile Kaymakamı Şükrü Görücü,Belediye Başkanı Can Tabakoğlu,İlçe Miili Eğitim Müdürü Emin Fırat,İlçe jandarma Komutanı ve Garnizon Komutanı Prof. Dr. Hasip Pektaş ve daire amirleri ile birlikte Işık Üniversitesinden çok sayıda akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmalarının ardında sergi ilgi ile izlendi protokol Şile de ilk kez gerçekleştirilen sergi hakkında yetkililerden bilgi alarak ekslibris sanatı ile ilgili bilgi aldılar.

58 liseden çok sayıda öğrencinin katıldığı yarışmada 25 öğrenci mansiyon, 5 öğrenci başarı ödülü almıştır. Şile ve çevresindeki öğrencilerin, Şile halkının, sanatseverlerin ekslibris sanatını tanıması için fırsat yaratan sergi, 15 Mart 2013 tarihine kadar Şile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonunda görülebilir.

exlibris

 

Ekslibris Nedir?

Kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalara “Ekslibris” adı veriliyor. ‘Kitabın kartviziti ya da tapusu” olarak da ifade edilen Ekslibris, sözcük olarak “…’nın kitabı, …’nın kitaplığına ait veya …’nın kütüphanesinden” anlamına geliyor. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş, Ekslibrisin önemli bir iletişim aracı olduğuna dikkat çekerek, ”Bu çalışmalar estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Ekslibris, sanatı insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir” diyor.

 

 

Galeri
📆 05 Mart 2013 Salı 10:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR