MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Mahalleler, Manşet, Toplum » Uğur Mumcu halkı, Kartal ve Metro’ya daha hızlı ulaşmak istiyor!
Uğur Mumcu halkı, Kartal ve Metro’ya daha hızlı ulaşmak istiyor!


Kartal’ın en kalabalık nüfusuna sahip olan Uğur Mumcu Mahallesinde yaşayanlar sabah işe akşam eve giderken ulaşım konusunda büyük sıkıntı yaşamaktadırlar.

Özellikle sabah Kartal’a veya Kartal köprüsünde bulunan Metro istasyonuna ulaşmak için dolmuş minibüslere tıka basa binmek zorunda kalan mahalle sakinleri İETT’den bu güzergaha TEM Otoyolu bağlantılı direk otobüs seferi konulmasını talep ettiler.

Mahalle sakinleri muhtarlıkla beraber yürütülen bir ön hazırlık çalışmasını İETT Genel Müdürlüğüne yazılı olarak bildirdikleri belirtildi. Bu talebe İETT Genel Müdürlüğünün de sıcak baktığı ve önümüzdeki günlerde böyle bir uygulamanın başlayabileceği belirtildi.

İşte Uğur Mumcu Mahalle halkının ulaşım sıkıntısına çözüm olabilecek öneri teklifi;


ugurmumcu-ring

İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Konu: Uğur Mumcu Mahallesi’ni Otoyoldan Metro ve Kartal’a Bağlayacak Hat Açılması

Uğur Mumcu Mahallesi’nden çıkıp 5 dakikada otoyoldan Kartal Metro’ya ve sonrasında da 10 dakikada Kartal Sahil’e giden hat açılmasını talep ediyoruz.

Otoyol’dan Kartal Metro 5 dakika sürerken, otoyol harici Kartal Metro’ya gitmek 20 dakika, Soğanlık Metro’ya gitmek 25 dakika sürmektedir. Uğur Mumcu’da yaşayan 50.000 kişinin Metro’ya ulaşmasının en hızlı yolu otoyoldan metroya gitmektir.

Uğur Mumcu’da yaşayan 50.000 kişinin yaklaşık %40’ı Kadıköy yönüne, %40’ı Kartal yönüne, %20’si diğer yönlere yolculuk yapmaktadır. Önerdiğimiz hattının otoyoldan Kartal Metro ve Kartal Sahile gitmesi durumunda, otoyoldan giderek kazanılan 15 dakika sayesinde,

1. %40’lık Kartal yolcusu 15 dakika kazanacaktır,

2. %20’lik metroya aktarma yapmak isteyen yolcular 15 dakika kazanacaktır,

3. %10’luk Kartal köprüsünden aktarma yapan yolcular 15 dakika kazanacaktır,

4. %10 otomobilinden vazgeçip metro kullanmaya karar verenler 15 dakika kazanacaktır.

Böylece aynı hat hem Kartal yolcularına, hem Kadıköy yolcularına hem de aktarma yapan yolculara 15’er dakika kazandıracaktır.

Planladığımız güzergahta bir otobüs, Kartal Sahil Perondan kalkıp, 15.dakikada Uğur Mumcu’ya gelir, 15 dakikada mahallenin tüm caddelerini dolaşır, 15 dakikada geri döner. İhtiyaç molası hariç 45 dakikada turunu tamamlar, dinlenme molasıyla birlikte 60 dakikada herşey tamamlanır.
Böylece Uğur Mumcu içinde bir yandan yolcu indirirken bir yandan yolcu bindirir, mahalle içinde 2 kez dolaşmasına gerek kalmaz ve 15 dakika kazanır. 2 uçta da mola vermesine gerek kalmayacağı için de 15 dakika kazanır. (Eğer ring hattı Uğur Mumcu’dan başlayıp, Uğur Mumcu’da bitecek şekilde planlansaydı bir yandan yolcu indirip bir yandan yolcu bindirilemeyeceği için 15 dakika kazanmak mümkün olmayacaktı.)
Böylece İETT hem kilometre, hem araç hem de personel tasarrufu yapacaktır.

 

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 16 Mart 2013 Cumartesi 10:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR