MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Başkan Öz 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı!
Başkan Öz 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı!


Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, uzun yıllar görev yaptığı tıp alanında çalışanların 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

 

Başkan Öz, tıp ile ilgili bir birimde çalışmanın da özveri, işini ve insanı sevmek gibi içtenselliği gerektirdiğini söyledi. Öz, “Uzun yıllar hekim olarak tıp dünyası içinde bulundum. Sorunlarını, sıkıntılarını yaşamış biri olarak onların ne zor koşullarda fedakarca görev yaptıklarını biliyorum. Sağlık çalışanları her koşulda görevlerini en iyi şekilde yapma çabası içindedir. Hastanın acısı ve sorunu onların da acısı ve sorunudur. Son yıllarda sağlık ile ilgili çok sayıda düzenleme oldu. Gerekli olanların yanında sorunları arttıran değişimler de yapıldı. Oysa sağlık diğer işler gibi değil. Sürekli insan ile iç içe olan bir meslektir.

 

Onların moralleri ve sorunlarının en aza inmiş olması daha iyi koşullarda çalışmalarını sağlayacaktır. Sağlık çalışanının, yaşamın her alanda yanınızda olacağı ve olduğu hiç unutulmamalıdır. Kimi zaman rastladığımız, doktorlara karşı şiddeti kabul etmek mümkün değildir. Sağlık çalışanı, bir canı kurtarmayı kendi canı olarak görür. İşini o ciddiyet ve sorumlukla yapar. Sağlık çalışanları ile ilgili düzenlemelerde meslek odalarının görüşünün alınması ve onların önerileri doğrultusunda uygulamalara gidilmesi doğru olandır. Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi, hasta muayene süreleri ve iş gücünün verimli kullanılması gibi düzenleme bekleyen sorunların da varlığını biliyorum. Tıp Bayramı vesilesi ile bu sorunların aşılmasını da diliyorum” dedi.

 

tip-bayrami-altinok-oz

 

14 Mart 1827’de II. Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisi ile ilk cerrah hanenin kurulduğunu ve tıp eğitiminin bu günde başladığını belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,

“Tıp Bayramı ile ilgili ilk kutlama, 14 Mart 1919 yılında İstanbul işgaline karşı yapılan gösteridir. 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs Tıp Bayramı günü olarak kutlandı. Çünkü Bursa Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe Tıp Dersi verildiği gün o gündü. Sonrasında 14 Mart’a dönüldü, 1976 yılında da Tıp Haftası kutlanmaya başladı. Tıbbın var oluşu ihtiyaçla doğmuş ve onlarca hastalık için çareler bulunmuştur. Tıbbın yaşamımızın olmazsa olmazı olduğunu unutmadan sağlık çalışanlarını sahiplenmeliyiz” diye konuştu ve tüm sağlık çalışanları ile meslektaşlarının bayramlarını kutladı.

 

Galeri
📆 14 Mart 2013 Perşembe 10:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR