- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Kartalspor bu duruma ne cevap verecek?

Milliyet Gazetesi Uğur Meleke’nin 14 Mart tarihli yazısı spor camiasında gündeme oturdu

 

Kartalspor bu duruma ne cevap verecek?

 

Milliyet Gazetesi Uğur Meleke’nin 14 Mart tarihli yazısıdır. Uğur Meleke’ye gelen bir mektup; KARTALSPOR Yönetiminin bu yazıya cevabı ne olacak?.

İşte o yazı;

“Uğur Bey merhaba, Ben Servet Bay… 1979 Şanlıurfa doğumlu, 20 yıldır İstanbul’da yaşayan, bir erkek çocuk babası ve fırsat buldukça maçlara giden bir mühendisim. Malumunuz, Şanlıurfaspor’umuz bu yıl PTT 1. Lig’de mücadele etmekte. Şu anda orta sıralarda ve pek bir amacı yok. Birinci Lig’de sadece bir adet İstanbul takımı bulunuyor (Kartalspor) ve dolayısıyla bizim de bu yıl sadece bir İstanbul deplasmanımız var. Biz de aylar öncesinden akraba ve arkadaşlar ile bu maç seyahati için hazırlık yapmaya başladık. Derdimiz sadece memleketimizin takımını İstanbul’da izlemek, arkadaş ve akrabalarla keyifli bir hafta sonu geçirmekti.

Maç, Pazar günü öğlen saatlerinde. Biz de Bakırköy’den kuzenlerimizle Kartal’a doğru yola çıktık, yaklaşık 45 kilometrelik bir yolculuk sonucu stada ulaştık. Müthiş bir kalabalık… İstanbul’un her yerinden hatta, Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz’dan bile bayrağını kapan Urfalılar maça gelmişler. Babası Urfalı olup hayatında hiç Urfa’yı görmemiş bir sürü çocuk, yıllardır memleketine gitmemiş aileler, amcalar/teyzeler bile oradalardı. Hava yağışlı ve soğuk. Ama her yerde bir keyif, bir neşe. İnanın kimsenin maçın sonucu ile ilgilendiği yok. Hatta stadın önündekilerin birçoğu Urfaspor kaçıncı, Kartal’ın puanı ne inanın bilmiyor. Stadın çevresi bayram yeri gibi.
Maça kısa bir süre kala maalesef bu bayram havası yerini bir telaşa bıraktı. Çünkü gişelerden içeri giremiyoruz. Sebep olarak da stadın tamamen dolduğu söyleniyor. Elinde bileti olan bir sürü insan yağmurun altında kapıda bekliyor, ama herhangi bir gelişme olmuyor. İnsanlar bir kapıdan bir kapıya koşuşturuyor ama nafile. Yetkililer sadece geriye çekilmemizi istiyor. Maç başlıyor, bin-bin beş yüz civarı insan dışarıda kalıyor.
Bizse inatçıyız. O kadar mücadele ettik, bu maçı izlemeden geriye dönmek istemiyoruz. Stadın hemen yanındaki inşaatın bekçisini rica minnet ikna ederek sahayı görebileceğimiz kadar yükseğe, üçüncü kata çıkıyoruz.
Ama keşke çıkmaz olaydık Uğur Bey… Keşke o bekçi bizi kovalasaydı da o stadın o halini görmeseydik! Size bir resim gönderiyorum ve hiçbir yorum yapmıyorum. Bu resmi ben o inşaatın üçüncü katından çektim.

İnanın bu tabloyu gördükten sonra günlerdir futbol sevgimi gözden geçiriyorum. Allah aşkına Şanlıurfa ile Kartal, tarihleri boyunca kaç kere karşılaşır ve İstanbul’daki binlerce Urfalı kaç kere bu stada gitme fırsatı bulur? Maçın sonucu bu kadar önemli mi ki; çoluk çocuk Kartal’a gelenleri stadın çoğu boşken evlerine geri döndürüyorlar? Biz hangi ara evlerine konuk gelenleri kapıda bırakacak kadar, hatta evlerine geri döndürecek kadar birbirimizden ayrıştık.
Futbol bir oyundur. Bir eğlencedir. Keşke Kartalspor yöneticileri maçın neticesini değil de, kapıdaki misafirlerini önemseseydi. Gelen biletli misafirleri için kapılarını açsaydı. Hatta çoluk çocuk o soğukta saatlerce bekleyenlere sıcak bir çay ikram etseydi. İstanbul’un bir ilçesi ile bir Güneydoğu vilayeti arasında bir kardeşlik bağı kurulsaydı… Kim bilir belki o zaman yegâne çare İmralı olmazdı değil mi?
***
Yukarıdaki mektup Urfalı mühendis Servet Bey’den… Söz konusu maç, Şubat’ta Kartal’da oynanmış. Fotoğrafa bakılırsa Urfaspor’a ayrılan yer hınca hınç dolmuş. ama stadın geri kalanı büyük ölçüde boş. Eminim bu mektubu okuyan Kartalspor taraftarı da dışarıda kaldıklarından bihaber olduğu yüzlerce Urfalı dostu için üzülmüşlerdir.
Bugünkü puan tablosuna bakılırsa, iki takım seneye PTT 1. Lig’de tekrar karşılaşacak gibiler. Dilerim 2013-2014 sezonunda Kartal’da oynayacakları maç bir telafi niteliği taşır. Bir şölen havasında geçer. Geçen yıldan kalan çay borcu, bu yıl ödenir.
Tüm Kartallı ve Urfalı dostlara sevgi ve hürmetle…

Uğur Meleke