MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Nevruz Bayramı, Ankara’da Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Bahçesinde Kutlandı!
Nevruz Bayramı, Ankara’da Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Bahçesinde Kutlandı!


Nevruz bayramı, Ankara’da Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği bahçesinde düzenlenen davet ile kutlandı!

Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’in ev sahipliği ile Büyükelçilik bahçesinde düzenlenen davete; Ak Parti Genel Sekreteri ve TBMM Kazakistan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Haluk İpek, TBMM Kazakistan-Türkiye Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı İsmail Safi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Ceylan, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düysen Kaseinov, H. Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Osman Horata, Azerbaycan Büyükelçisi Faik Bağırov, Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadyrov, Belarus Büyükelçisi Valery Kolesnik ve Türkmenistan Büyükelçisi Ata Serdarov’un yanısıra Rusya ve Ukrayna’nın üst düzey diplomatları, Kazakistan Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu Halil Uluer, Kazakistan Cumhuriyeti Adana Fahri Konsolosu Tarkan Kulak ile diplomat, işadamı, bilim adamı ve öğrenciler ve Türkiye’de yaşayan Kazak diasporasından oluşan çok sayıda konuk katıldı.

Konuklara, Nevruz bayramı geleneklerine uygun olarak, Kazakistan Büyükelçiliği diplomat eşleri tarafından hazırlanan Nevruz Köje, Kazak pilavı, boursak gibi Kazak milli mutfağından yiyecekler ikram edildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev kutlama konuşmasında “Nevruz Bayramı, Türk dünyasının ortak bayramı olarak kutlanıyor. Bu bayramın Türkiye’de daha büyük bir coşkuyla kutlanabilmesi için Kazakistan’dan çok sayıda sanatçı geldi. Türkiye’nin yaklaşık 20 şehrinde düzenlenecek olan kutlamalarda, onlar da Kazakistan kültürünü temsil edecek.

Altaylar’dan Akdeniz’e kadar, 200 milyondan fazla insanı buluşturan Nevruz Bayramı, hepimizin ortak bayramıdır. Doğanın canlanışını ve yeni bir hayatın başlangıcını temsil eden Nevruz bayramı dolayısıyla hepinize sağlık, mutluluk ve huzur diliyorum” dedi.

Büyükelçilik bahçesine kurulan geleneksel Kazak evi “Küyiz Üy” büyük ilgi çekti. Genç sanatçılar Kazakistan şarkılarından örnekler sundu.

 

📆 21 Mart 2013 Perşembe 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR