- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

CHP’li Kadınlar Mahallelerde 2B Çalışması Yapıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultanbeyli Kadın Kolu, mahalle toplantıları kapsamında Yavuz Selim Mahallesini ziyaret ederek mahalleli kadınlarla bir toplantı yaptı. Kadın emeği, işsizlik, ekonomi gibi konuların ele alındığı toplantıda, mahallenin en önemli sorunlarından olan imar ve 2B ele alındı. TBMM’de 2B konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkan CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan’ın da bulunduğu mahalle ziyaretine CHP Parti Meclisi Üyesi Ayşe İnci Beşpınar, Sultanbeyli İlçe Başkanı Muharrem Konuk, İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, Sultanbeyli Kadın Kolu Başkanı Zahide Canan Sakallı ve partililer katıldı.

Sultanbeyli’nin imar geçmişi hakkında kısa bilgi veren CHP İlçe Başkanı Mak. Müh. Muharrem Konuk, “Bu insanlar burada arsa alırken de, ev yaparken de belediyenin kapısını çaldılar, para verdiler, vergi ödediler. Hala da veriyorlar. Sultanbeyli’de belediye kurulduğu 1989 yılından bu yana 24 yıldır ilçeyi yöneten RP-FP-AKP çizgisi, halkın imar durumunu çözmeye yanaşmıyor, mağduriyeti daha da büyütüyor. Biz, bu halkın yerinden yurdundan edilmesine, yüksek bedeller ödetilmesine engel olacağız. Halkımızın evi ve emeği için direneceğiz” dedi.

İmar ve 2B konusunda mahalle halkına bilgi veren CHP milletvekili Özkan, “Yuvayı dişi kuş yapar’ deriz. Bizim yetiştiğimiz kültüre göre kadın evin ve yaşamın baştacıdır. Evi, yuvayı kuran, kurgulayan, yöneten kadındır. Kadınlar, AKP iktidarının oyalarak vermedikleri tapularına sahip çıkmalı, yuvalarını korumalıdırlar” dedi. Sultanbeyli gibi birçok yerin, Anadolu’dan gelen gariban yurttaşlarca kurulduğunu ifade eden Özkan, “İnsanlar buraya karı koca gelip evlerini yapmaya çalıştılar. Deyim yerindeyse ‘iki yürek, bir kürek’ geldiler. Ellerine küreklerini alıp başlarını sokacak bir yuva yapmaya çalıştılar. Çok zor koşullarda bu evleri yaptılar. Ama 19 yıldır İstanbul’u, 11 yıldır Türkiye’yi yöneten AKP iktidarı, bu insanların evlerine imar vermiyor, tapularını yok sayıyor. Biz, CHP olarak emlak bedelleri üzerinden, belirli ölçütler dahilinde, yurttaşları zorlamayacak ücretlerle 2B tapularının verilmesini önerdik. Mecliste bunun için direndik. Fakat AKP, ’25 milyar dolar gelir elde edeceğim’ diye vatandaşı zorda bırakacak adımlar attı, rayiç bedeller belirlemeye çalıştı” dedi. 2B ile ilgili başvurular yapılırken önce iki bin lira başvuru bedeli alındığını söyleyen CHP Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, “Bu yuygulamanın yanlış olduğunu, 2B bölgesinde yoksul yurttaşların oturduğunu, başvuru bedellerinin halkı zorda bıraktığını söyledik. Söyleye söyleye bu bedellerin alınmasını engelledik. Şimdi 2B başvurularında bu bedel alınmıyor. Daha önce alınanlar da tapu bedelinden düşülecek. İlk başlarda yoksul 2B mağdurlarından 25 milyar dolar gelir hedefleyen AKP iktidarı, şimdi 5 milyar dolara kadar düştü. Bu iktidar halkın derdinden anlamadığı gibi, ekonomik verilerden de habersiz” dedi.

2B konusunda rayiç bedellerin yüksek çıkmaması için mücadele ettiklerini söyleyen CHP’li Özkan, “Biz başından beri halkın ödeme gücü ölçüsünde bedeller çıkmasını istiyoruz. Ama AKP rantçı bakış ile fiyatları belirlemeye çalışıyor. Buna engel olmak için mücadele edeceğiz” dedi. Etrafta uyanık müteahhitler ve arsa vurguncuları dolaştığını söyleyen CHP Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, “Sakın kimse tapusunu almadan evini, arsasını satmasın. Bekleyin, bedeller açıklansın, hesabınızı kitabınızı öna göre yapın. Kimsenin sizin emeğiniz üzerinden rant elde etmesine izin vermeyin” dedi.

Mahalleli kadınların el emeği börek ve pasta ikram ettikleri etkinliğin sonunda CHP’ye üye olan kadınlara parti rozeti takıldı.