MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » Kadir İnanır’ın 40. Sanat Yılı Kutlanıyor

Kadir İnanır’ın 40. Sanat Yılı KutlanıyorAltın Portakal, Türk sinemasının usta oyuncularından Kadir İnanır’ın 40. sanat yılını kutluyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde Kadir İnanır’ın sanat yaşamının 40. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kırk yılın anısını 40 afiş anlatacak

12 Ekim Pazartesi günü saat 19.30’da Özdilek Park AVM’de, Vadullah Taş’ın hazırladığı ve İnanır’ın film afişlerinden oluşan serginin açılışı yapılacak. “Kırk Yılın Anısına 40 Kadir İnanır Filmi Afişi” adlı serginin açılış kokteyli sonrası, saat 20.30’da İnanır’ın son filmi “Son Cellat”ın gösterimi yapılacak.

Sanat yaşamının 40. yılı anısına Kadir İnanır’a, seçkin konukların bir araya geldiği bir ortamda, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından bir de plaket sunulacak.

“Son Cellat”, Cabbar’ın hikâyesi

“Son Cellat”, İnanır’ın son filmi.  Şahin Gök’ün yönettiği senaryosunu Macit Koper’in yazdığı “Son Cellat”, ülkenin askeri cunta ile yönetildiği bir dönemde hapse atılan savcı Yusuf (Atilla Saral) ile cinayetle yargılanan cahil bir köylü, arabacı Cabbar (Kadir İnanır) arasında kurulan dostluğu anlatırken,  karanlık bir dönemin acılarına, idam edenlerle idam edilenlerin dramlarına tanıklık ediyor.

İnanır kimdir?

Kadir İnanır, 1949 yılında kalabalık bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Fatsa’da bitirdi; liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okudu.
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon bölümünü bitiren Kadir İnanır, 1969 yılında düzenlenen bir yarışmada birinci olarak, sinema hayatına başladı. Bir yıl yardımcı rollerde deneyim kazandıktan sonra hep başrollerde oynadı. Aralarında “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Karılar Koğuşu” , “Tatar Ramazan”, “Komiser Şekspir”, “Yılanların Öcü”, “Ah Güzel İstanbul” gibi ünlü filmlerin de bulunduğu 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır, 23. Altın Portakal Film Festivali’nde (1986) “Yılanların Öcü”ndeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” seçilmişti. İnanır, sinema dışında sosyoloji, ekonomi ve siyasetle ilgileniyor.

📆 05 Ekim 2009 Pazartesi 15:34   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR