- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Atık Pil Toplama Yarışında Birinci Yakacık Doğa Koleji!

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün “Atık Pil Toplama Kampanyası” kapsamında ilçe genelinde okullarda yürüttüğü bilinçlendirme çalışmaları meyvesini verdi. Kartal’da birçok okul kampanyaya duyarlılık göstererek katılım sağlarken en çok pil toplayan okul Yakacık Doğa Koleji oldu.

 

Kartal Belediyesi, “Atık Pil Toplama Kampanyası”  ile sık sık vatandaşlara yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yaptı. Temiz ve yaşanabilir bir dünya için projeler üreten ve çevreci uygulamalara büyük önem veren Kartal Belediyesi, çocuklar ve gençlerin çevre konusunda daha duyarlı, donanımlı ve kararlı yaklaşımlar geliştirebilmelerini sağlama amacıyla okul yöneticilerini sık sık ziyaret ederek öğrencilere atık pillerin çevreye nasıl zarar verdiğini ve toplanmasının dünyaya kazandıracaklarını anlattı. Kartal Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün çalışmaları genç beyinlerde yankı buldu ve Kartal’da birçok okul atık pilleri toplayarak kampanyaya katıldı.

 

Kartal Yakacık Doğa Koleji, 770 kilo atık pil toplayarak kampanyaya en çok katkı sağlayan okul olmayı başardı. Yakacık Doğa Koleji Ekoloji Öğretmeni Kemal Yılmaz ve Sınıf Öğretmeni Rahmi Köklü, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nü ziyaret ederek topladıkları pilleri teslim ettiler. Yakacık Doğa Koleji öğrencileri tarafından toplanan atık piller, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Mete tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) firmasına iletildi. Mete, Yakacık Doğa Koleji öğretmenlerine kampanyaya verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederken çevreyle ilgili yeni projeleri hakkında da bilgi verdi. Mete, “Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılamayacak duruma gelmiş pillere atık pil denilmektedir. Piller türlerine göre bünyelerinde demir, çinko, mangan, nikel, kadmiyum bileşikleri, plastik, karton ve kağıt esaslı maddeleri içermektedir. Atık pillerin kontrolsüz biçimde çevreye atılması çevre kirliliğine neden olmaktadır” dedi.  TAP yetkilileri ise Yakacık Doğa Koleji’ne printer ve fax makinası hediye ettiler.

 

Atık pil kutusu talebi veya birikmiş pillerin alımı için Alo Çevre Hattı (586 87 87) aranabilir.