MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları, kardeş ülke Azerbaycan’dan döndü
Yeryüzü Doktorları, kardeş ülke Azerbaycan’dan döndü


‘Balalar’ da gülümsedi
Yeryüzü Doktorları ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında plastik cerrahi ameliyatları yapmak için 22 Haziran’da Azerbaycan’ın Kah şehrine gitti. Gönüllü Doktorlar bir hafta boyunca doğuştan dudak, damak yarığı hastalığı bulunan 58 çocuğu ameliyat etti. 100’den fazla çocuğun da muayenesi yapıldı. Projeye bağışta bulunanlar ve TİKA’nın desteği ile gülümseyen çocuklar artık bu hastalığın travması ile yaşamak zorunda değil.
Yeryüzü Doktorları, kardeş ülke Azerbaycan’ın Kah Şehri’nde ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında 58 çocuğu gülümsemesine kavuşturdu.  6 doktor, 2 Hemşire ve YYD Proje Yöneticisinden oluşan 9 kişilik Gönüllü Sağlık Ekibi, bölgede 100’den fazla da muayene gerçekleştirdi. Ameliyatların gerçekleştirilmesi için yeterli ekipmanı bulunmayan Kah Devlet Hastanesi’ne tıbbi ekipman desteği yapan ve hastane personeli plastik cerrahlara da eğitim veren ekip, ruhlarına ve bedenlerine şifa verilen çocukların teşekkürleri ile geri döndü.
Ekip Azerbaycan’dan, proje süresince de desteklerini esirgemeyen Ağca ve Azerbaycan Milletvekili Sayın Melahat İbrahimkızı tarafından uğurlandı. Yeryüzü Doktorları Gönüllü Sağlık Ekibi, kardeş ülke Azerbaycan’da bulundukları süre içinde büyük ilgi ve sevgiyle karşılandıklarını ifade ettiler.
16 ülke yüzlerce çocuk
Yeryüzü Doktorları 2007 yılından bu yana ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede ameliyat ve tedaviler gerçekleştirdi. Yeryüzü Doktorları bağışçıları ve TİKA’nın yardımları ile yüzlerce çocuk yeniden gülümseme fırsatı yakaladı.
9 Gönüllü
Azerbaycan’a gien Yeryüzü Gönüllüleri ise şöyle;
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Kemal Fındıkçıoğlu; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Kırdar Güney; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Hakan Bulam; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Malik Abacı; Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Harun Uysal; Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Tarık Umutoğlu; Ameliyathane Hemşireleri Müge Müzeyyen Erkan, Eda Ceylan ve Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Muhammed Sucuoğlu.

📆 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR