MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Etkinlikler, Flaş, Gençlik » Kartal’ın gençleri yelken açtı
Kartal’ın gençleri yelken açtı


KARTAL BELEDİYESİ’NİN “YELKEN YAZ OKULU”NA GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ

Kartal’da çocukları deniz, rüzgar ve yelken ile tanıştıran Kartal Belediyesi, 8-11 yaş grubunda yüzme bilen çocuklar için başlattığı güvenli ve eğlenceli bir şekilde yelken sporunu öğretmeye yönelik etkinliği çocuklar ve gençlerin büyük beğenisini kazandı. 17 Haziran 2013 tarihinde başlayan “Yelken yaz okulu” projesinde çocuklara hafta içi her gün 9:00 ile 12:30 saatleri arasında teorik ve pratik görülen 3 hafta süreli bir eğitim programı veriliyor. Teorik ve pratik olarak verilen eğitimlerde çocuklar yelken sporunu yaparken doğaya nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenip,  sorunlar karşısında doğru ve hızlı karar verme yeteneklerini de geliştirebiliyor. Takım olarak sorumluluk almanın bilincine de varan çocuklar, görev paylaşımının önemini de kavramış oluyor. Ayrıca teorik eğitimde denizde can ve mal emniyeti, yelken teorisi, rüzgar kuvveti ve yönü, kavrama, seyir kuralları, terimler, rotalar ile bilgileri de öğrenmiş oluyorlar. Pratik eğitimde ise optimisti tanıma, donatma, denizci düğümleri, tekneye hakim olma, seyir teknikleri, tramola – kavança atma, dümen hakimiyeti, dümensiz tekne kullanımı, bedensel müdahalenin tekneye seyir etkileri, farklı rüzgar yönlerine göre yanaşma, şamandıra dönüşleri ve yetenek geliştirici bilgiler de veriliyor.
Sertifikalı antrenörler ve güvenlik botları refakatinde denize açılan genç yelkenciler, hem öğrendiklerini uygulama fırsatı yakalayıp, hem de tatillerini spor yaparak geçirme imkanı yaşadılar.
Her dönem 20+5 olmak üzere toplamda 75 kursiyerin kabul edildiği “Yaz Yelken Okulu” etkinliği 2 dönem daha uygulamaya devam edecek. Kartal’da ikamet eden ve eğitim gören öğrencilerin kayıt başvurularına öncelik sağlanacağı kurslarda, Kartallı çocuklar yaz boyu yelken sporunun keyfini ve ayrıcalığını sürecek.

📆 09 Temmuz 2013 Salı 10:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR