- Kartal Gazetesi - https://kartalgazetesi.com -

Düzce’de Ramazan tıpkı eski günlerdeki gibi…

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram Düzce’de düzenlediği basın toplantısında 2013 yılı Ramazan etkinliklerini anlattı. Bayram, tüm İslam dünyasının ve Düzcelilerin Ramazan ayını tebrik ederek “Düzce’de Ramazan tıpkı eski günlerdeki gibi olacak. Bu yıl Düzce Belediyesi olarak yine çok güzel Ramazan etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Mahalle iftarlarına, Ramazan Sokağına, İrfan Meclisine, İnanç Turlarımıza tüm Düzcelileri bekliyorum” dedi.

Düzce Belediyesi tarafından bu yıl Ramazan için zengin bir program hazırladı. Belediye Başkanı İsmail Bayram bir dizi etkinliğin gerçekleştirileceği ‘Ramazan Sokağı’nda yaptığı basın toplantısında Düzce Belediyesi’nin 2013 Ramazan programını açıkladı. Buna göre Kalıcı Konutlar 7’inci bölgede “Ramazan Sokağı” açılacak. Ayrıca, belediye önünde ve Ramazan sokağında ‘Yörük Çadırı’ kurulacak. Geçen yıl uygulamaya konulan 50 yaş üstü kişiler için İstanbul’da cami ve kutsal mekânlar için ‘İnanç Turu’ düzenlenecek. Yine geçen yıl olduğu gibi Düzceliler mahallelerde düzenlenen toplu iftarlarda hep birlikte oruçlarını açacak.
Kalıcı konutlar mahalle muhtarlarının da katıldığı basın toplantısında Başkan Bayram, yardımlaşma ve dayanışma ayında ilk iş olarak ihtiyacı olan ailelere gıda paketlerinin ulaştırılacağını söyledi. Bayram “ Gıda yardımlarımızı her sene artırıyoruz. Bu yıl 4 bin 500 aileye gıda paketi hazırladık. İmkânı olan kişi ve kuruluşların imkânı olmayanlara desteklerini esirmeyeceğine inanıyoruz. Belediye olarak bu konuda biz de aracı olabiliriz. Ayrıca İnanç Turu düzenliyoruz. Bu uygulamayı geleneksel hale getirdik. Geçen yıl çok kişi rağbet etti, bu yıl da İnanç Turu’na katılımların bin 400 kişiye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kayıtlarımız devam ediyor. İlkini geçen yıl başlattığımız mahallelerde iftar açma geleneğimizi bu yıl da tekrarlayacağız. Yardımlaşma ve dayanışma adına bir araya geleceğiz. Halkımızla birlikte iftar açacağız. Bu vesile ile mahallelerdeki insanlarımız da bir arada iftar açmanın hikmetini yaşayacaklar. Şehir merkezinde ve kalıcı konutlarda Ramazan Yörük Çadırları kuruyoruz. Burada “İrfan Meclisi” sohbetlerimiz olacak. İrfan Meclisi’nde teravih namazından sonra saat 01.00’e kadar tasavvuf müziği dinletisi yapılacak. Ramazan Sokağı’nda da yer alacak olan çadırımızda da birbirinden değerli sanatçılarımızla keyifli Ramazan söyleşileri gerçekleştireceğiz. Aynı şekilde Kalıcı konutlar 7’inci bölgede de Ramazan Sokağı hazırlıklarımızı tamamladık.  Ramazan Sokağı’nda Ramazan ruhuna uygun eğlenceler yapılacak, oyun parkurları kurulacak. Ramazan Sokağı etkinliklerimizden herkesin yararlanmasını arzu ediyorum. Tüm Düzcelileri Ramazan Sokağı’na davet eder ve tüm hemşerilerimin Ramazan ayını kutlarım” dedi.