MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Etkinlikler, Flaş, Kültür-Sanat, Mahalleler » Yakacık meydanında Ramazan eğlencesi
Yakacık meydanında Ramazan eğlencesi


Daha önce birçok konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapan ve Ramazan ayı gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından tarihi Yakacık Meydanı, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Ramazan eğlencesi gecesinde yine vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
Yapılan etkinlikte Kartal’ın yerel sanatçısı Murat Teker’in söylediği ilahiler eşliğinde dönen semazenler izleyenleri büyüledi. Sema gösterisini büyük bir beğeni ile izleyen Kartallı vatandaşlar daha sonra Kartal Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği “Dünden Bugüne Şehr-i İstanbul Kumpanyası” ile keyifli bir gece geçirdi.
“Dünden Bugüne Şehr-i İstanbul Kumpanyası”, geleneksel tiyatronun ortaoyun örneklerinin verildiği, “Kavuklu”, “Pişekar” ve diğer ortaoyun karakterleriyle izleyiciyi buluşturan tek perdelik bir komedi oyunu.
Oyun ayrıca bugünün “Halk Tiyatrosu” örneklerini, dün ve bugünün insanlarının yaşanmış hikayelerini sunuyor.
Oyunun açılışını yapan modern meddah denebilecek “Anlatıcı”, sahneler arasındaki dün ve bugün bağlantısını kuruyor. O eski geleneksel oyun anlayışının silinip gittiği, hem oynayan “Meddah – Ortaoyun – Kavuklu – Pişekarlar”, hem de seyircinin yok olduğu bir zaman diliminde, Kartal’ın mahallelerinde, halkın içinde, açık havada tırdan oluşan bir sahnede sunuyor.
Bir saatlik eğlenceli buluşma, geçmişten günümüze, ustalara saygı niteliği taşıyor. Hoşgörünün, sevginin temelini oluşturduğu bölümler, izleyicisini de “Kıssa’dan Hisse” diyerek oyunun içine alarak, birlikte eğlenmenin, gülmenin, mutluluğun, kardeşçe yaşamanın gerekliliğini bir kez daha tiyatro yoluyla yaşatmaya çalışıyor.
Nihat Nadi Ülger’in yönettiği oyunda başrolleri Emin Maltepe, Nurcan Ülger, Mehmet Şerif Tozlu, Aze Su Ülger, Hakan Güven, Melike Çuhacı, Ali Haydar Çataltepe, Oğuz Gülen ve Ali Kurum paylaşıyor.

📆 13 Temmuz 2013 Cumartesi 09:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR